Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 potvrdil, že pri výpadku dovozu ropy cez ropovod Družba je dohodnutý s rafinériou Slovnaft, že po minutí zásob spracuje ropu dovezenú na tankeroch v takej miere, aby bol spokojný celý slovenský trh. Faktúra za plyn za posledný mesiac je podľa Sulíka zaplatená. Najbližšia faktúra je až 20. mája. Podľa neho teraz máme 6 týždňov na nájdenie riešenia. „Je to obštrukcia navyše, s ktorou si určite poradíme,“ tvrdí Sulík „rokovali sme so Slovnaftom a ten prisľúbil, že ak by došlo k škrteniu dovozu ropy, tak Slovnaft bude škrtiť export ropy, aby uprednostnil domácu spotrebu.“

V relácii na RTVS s Richardom Sulíkom diskutoval Peter Pellegrini, ktorý kritizoval vládu Eduarda Hegera.

Podľa Sulíka nemôžeme dopustiť, aby na Slovensko prestal tiecť plyn. Ten je dôležitý aj na výrobu benzínu či nafty. „Mojou úlohou je, aby sme mali plynu dostatok, ak zaň máme platiť v rubľoch, budeme platiť v rubľoch, aby sme predišli tomu, že Pellegrini tu bude vykrikovať, že nemáme dostatok plynu,“ dodal.

Ak si podľa neho dohodneme ceny a platby v rubľoch, potom bude situácia s dodávkami stabilnejšia. Plyn podľa jeho slov momentálne plynie vo väčšej miere, nie je dôvod na paniku, pretože sa práve skončilo vykurovacie obdobie. Plynu je na trhu dostatok, až na to, že jeho cena je 6 až 7-krát vyššia než pred vojnou. „Je šialene drahý,“ povedal.

Sulík tiež vyzval EÚ, aby pozastavila predaj emisných povoleniek a znížila tak ceny energií. Pellegrini kritizoval Hegerovu vládu a okrem pomoci pre Ukrajincov má pomáhať aj Slovensku a slovenským poľnohospodárom, predložte konečne lex Slovensko, povedal.

Sulík tiež informoval, že od vypuknutia vojny sa doviezli na Slovensko tri letecké dodávky jadrového paliva. „Sme zásobení ďaleko do budúceho roka plus máme dostatok voľného času,“ uistil.

Slovensko ale podľa Sulíka potrebuje aj plán B, preto sme súčasťou skupiny krajín, ktorá rokuje a sleduje situáciu a prípadný dovoz jadrového paliva z USA. Sulík odmietol, že by to mal byť nový model fungovania, trval na tom, že ide o plán B. „Slovensko má navyše v podzemí zásoby jadrového paliva na 50 rokov, ani to nemá byť tabu,“ dodal Sulík.

Sulík potvrdil, že „strana SaS podporí každé jedno zníženie DPH všetkými 19 poslancami,“ téma ale spadá pod ministra financií Igora Matoviča, ktorý to musí navrhnúť. On to navrhovať nebude, aby neohrozil koalíciu.

„Pri drogách ste boli ochotní porušiť rokovací poriadok a za dva mesiace ste schválili zákon, pri pomoci ľuďom to ochotní nie ste,“ povedal predseda opozičnej strany Hlas a kritizoval poslanca Ondreja Dostála z klubu SaS. „My nežijeme len tou vojnou,“ reagoval na túto tému Sulík. Táto vláda podľa Sulíka vládne v čase, keď jedna kríza strieda druhú.

Sulík v závere relácie kritizoval ministra vnútra Mikulca za jeho personálnu politiku a nezvládanie situácie na hraniciach, ale chybu spôsobil ešte Fico a jeho nominant. Pellegrini zase kritizoval ministra Budaja, že jeho rezort napomínal starostku Uble či dostatočne separujú odpad po ukrajinských migrantoch. Označil to za absurditu.

Zdroj: O päť minút dvanásť na RTVS

By Archa21