Mimoriadne zdanenie ruskej ropy, ktorým by Slovensko získalo od Slovnaftu podľa výpočtov ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) takmer 300 miliónov eur ročne, poslanci parlamentu v stredu odložili na júnovú schôdzu. Aj keď koaliční poslanci zo SaS a Za ľudí avizovali, že nižšia DPH je v hre, Matovič to v stredu podvečer odmietol. Téme sa má ďalej venovať predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský (OĽANO) vo štvrtok.

Líder OĽANO v podvečer zvolal vlastnú tlačovú konferenciu, kde všetky tvrdenia koaličných partnerov poprel. Zdôraznil, že neexistuje možnosť sa s Bruselom dohodnúť na možnosti znížiť DPH na naftu a benzín. Dodal, že on svoju časť dohody splnil a ak chce, môže o tom ďalej Richard Sulík. „Na hulváta nič zavádzať nebudeme. Ja mu držím palce, nech vyrokuje, ale nevyrokuje nič,“ krútil hlavou pochybovačne Matovič.

Parlament mal pôvodne hlasovať o posunutí návrhu zákona o dani z výhody získanej v dôsledku osobitnej situácie na trhu s ropou do druhého čítania v stredu pred obedom. Zákon mal zaviesť pre rafinériu Slovnaft povinnosť platiť mimoriadnu daň 30 percent z cenovej výhody, ktorú jej prináša spracovanie ruskej ropy.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) ale vyhlásil, že chcú za zvýšenú daň pre Slovnaft vyjednať zľavy z palív pre ľudí. „Prichádzame s dvoma návrhmi. Prvým je zníženie DPH na 8 percent. To pomôže len ľuďom, podnikatelia DPH neplatia. Ak by to podporu nezískalo, máme aj druhý návrh, znížiť spotrebnú daň na palivá,” vymenoval Sulík. Treťou možnosťou bolo, že novú daň budú vetovať.

Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský v stredu pre novinárov v parlamente uviedol, že strana SaS a OĽANO sa nedohodli na finálnom znení návrhu. „Náš názor je taký, že sme za to, aby Slovnaft bol zdanený touto daňou,“ citovala ho agentúra TASR. Sme rodina pritom podporuje aj zníženie DPH na palivá, či iné kompenzácie.

Minister financií však na tlačovej besede v stredu podvečer poprel nielen úsilie vyjednať výnimku znížiť DPH, ale aj alternatívu, že cez neho prejde zníženie spotrebnej dane z palív.

„Zle si to prepočítali. Keby sme znížili spotrebnú daň, bude to stáť rozpočet omnoho viac, ako to, čo vyberieme na zdanení Slovnaftu, majú to nekryté,” argumentoval. Otvorený je však zníženiu DPH zo zemného plynu. „To je iná debata. Lenže aj zrušenie dane na plyn sme prepočítavali a stálo by to 300 miliónov eur, to je priveľa,” vyčísli.

Za ministrom v téme znižovania daní z palív stojí aj rezort financií. Ten sa k návrhom vyjadril, že sú jednak legislatívne bez výnimiek nepriechodné, navyše s nimi ani nesúhlasia. „Ministerstvo financií zdôrazňuje, že ceny pohonných látok nie sú regulované. Dodávatelia preto nemusia nižšiu daň zohľadniť pri cenotvorbe a premietnuť ju do cien pre spotrebiteľov. Zo skúsenosti vieme, že pri tovaroch a službách, pri ktorých sa v minulosti znižovala daňová sadzba, k zníženiu cien nedošlo, resp. zníženie ceny nebolo rovnaké ako zníženie tejto sadzby,” pripomenula hovorkyňa rezortu Michaela Lovásová.

Zdroj: Pravda, Aktuality

By Archa21