Sulík pred denník Pravda povedal, že Rusi Krym nevrátia.

Slovensko je pravdepodobne jediným štátom EÚ, v ktorom šéfovi diplomacie chýba podpora pre „protiruské hospodárske sankcie“ od predsedu strany, ktorá ho do funkcie navrhla.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) jednoznačne spochybnil ich zmysel, čím sa dostal do rozporu s ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom, nominantom SaS. Doteraz sa nikto z členov vlády nevyjadril tak ostro proti ekonomickým sankciám, ktoré EÚ už niekoľko rokov uplatňuje voči Rusku.

Sulík povedal pre Pravdu, že tieto sankcie doslova považuje za nešťastné. „Krajiny majú medzi sebou obchodovať. A niektorých našich exportérov to postihlo. Sankcie tak páchajú iba škody a Rusi Krym nevrátia tak či tak. Treba sa dívať dopredu a treba budovať vzťahy,“ zdôraznil. Doplnil, že však musí dodať, že pnutie na východnej hranici Ukrajiny neprispieva k budovaniu vzťahov.

Predseda SaS reagoval aj na poznámku, že mnohí kritici označujú ruský režim za zločinecký, a preto sankcie zostávajú v platnosti. „Vyvážame kade-tade do sveta. V iných krajinách nie sú problémy? A keď nám Rusko dodáva ropu a plyn, vtedy nie je zločinecký režim?“ odpovedal Sulík rečníckymi otázkami.

„Aj malé Slovensko môže mať svoj názor. A keď mám názor, tak ho poviem,“ uzavrel Sulík tému sankcií namierených proti Moskve.

Ukrajina kritizuje Sulíkove výroky o Kryme a Rusku

Ukrajinu pobúrili vyjadrenia ministra hospodárstva a predsedu SaS Richarda Sulíka. Ministrove vyjadrenia o sankciách voči Rusku považuje za poľutovaniahodné a žiada o ich verejné vyvrátenie. Sulík sa obhajuje, že v jednom prípade išlo o jeho predpoklad a v druhom o konštatovanie pravdy.

Ministrove vyjadrenia prekvapili aj vládu v Kyjeve. Jeho slová sú totiž v priamom rozpore s oficiálnou pozíciou Slovenska, ktorú reprezentuje aj jeho nominant, minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Naše vlády anexiu polostrova v roku 2014 odsúdili a ekonomické sankcie, ktoré za to Európska únia uvalila na Rusko, podporujú.

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí preto označilo Sulíkove vyhlásenia za neprijateľné. Podľa Ukrajincov podobné vyjadrenia spochybňujú územnú celistvosť ich krajiny, ktorú ako Slovensko uznávame.

Zdroj

By Archa21