Čiastočné embargo na ruskú ropu môže podľa niektorých politikov mať negatívne dôsledky aj na Slovensko. Jedným z kritikov je György Gyimesi (OĽANO), podľa ktorého mohol premiér Heger v Bruseli vyrokovať lepšie podmienky. Karol Galek (SaS) naopak tvrdí, že sa na novú situáciu stihneme pripraviť. O rope, embargu i Slovnafte diskutovali v Téme dňa.

„Každá sankcia zabolí, v prvomrade by však mala agresora. Je neodškriepiteľné, že to má vplyv aj na iné štáty,“ uviedol Galek s tým, že aj táto sankcia má prechodné obdobie 18 mesiacov, podľa neho je tou najmenšou formou aká sa nachádzala na stole a verí, že pomôže k tomu, aby sa konflikt na Ukrajine čo najskôr ukončil.

„Nejakým spôsobom sa nás to dotkne, Slovnaft bude musieť prejsť na iný typ ropy v rámci prechodného obdobia. Prvých 8 mesiacov bude bez obmedzení, v ďalších 10 je to už výnimka na dovoz iba do ČR. Slovnaft už niekoľko mesiacov testuje ropné zmesi, ktoré vie doviezť z iných krajín,“ spresnil Galek.

Gyimesi však zostal v tejto otázke kritický, Sulík podľa neho podviedol Hegera a aj občanov Slovenska. Podľa neho prijaté sankcie budú mať ďalekosiahle následky. „Jeho chybu pocítia najviac občania Slovenska, ktorý to zaplatia každý deň na čerpacích staniciach. Nie je pravda, že to bola tá najlepšia verzia, treba sa pozrieť na to, čo vybojoval Orbán,“ uviedol.

Pozíciu Slovenska na rokovania podľa Gyimesiho pripravoval minister hospodárstva Sulík zle. „Premiér mu verí, a tak možno ani nepomyslel na to, že to pripravil zle,“ dodal.

Zdroj: www.ta3.com

By Archa21