Švédska premiérka Magdalena Anderssonová potvrdila, že jej krajina požiada o vstup do NATO. Za podanie žiadosti v parlamente hlasovala väčšina strán. „Vo Švédsku toho existuje mnoho, čo stojí za to brániť, a Švédsko bude mať najlepšiu obranu v NATO,“ vyhlásila Magdalena Anderssonová. Podporu vstupu do NATO vyjadril aj šéf najväčšej opozičnej Umiernenej strany Ulf Kristersson.

Žiadosť Švédska o členstvo v NATO musí jednomyseľne ratifikovať všetkých 30 členských krajín Aliancie. „Očakávame, že by to nemalo trvať dlhšie ako rok,“ poznamenala v tejto súvislosti predsedníčka švédskej vlády. Predtým sa za podanie žiadosti Švédska o členstvo v Severoatlantickej aliancii v parlamentnej rozprave vyslovila väčšina strán. Rozhodnutie o podaní prihlášky do NATO v nedeľu oznámilo aj Fínsko.

Ruský prezident Vladimir Putin v reakcii na to uviedol, že plány na prijatie Fínska a Švédska do NATO nie sú problém. Rusko by však podľa jeho slov muselo reagovať, ak by Severoatlantická aliancia chcela do týchto krajín rozširovať vojenskú infraštruktúru.

Turecko by mohlo zablokovať vstup Fínska a Švédska do NATO

Turecko neschváli rozšírenie Severoatlantickej aliancie o Švédsko a Fínsko, uviedol v pondelok turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecko obom krajinám vyčíta, že chráni organizácie, ktoré Ankara považuje za teroristické.

TASR

By Archa21