Kvôli „pandémii“ covidu zavalili svet hory zdravotníckeho odpadu vzhľadom na obrovskú globálnu spotrebu ochranných pomôcok, ale tiež v súvislosti s očkovaním a masovým testovaním. 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok (1. 2.) zverejnenej správe uviedla, že len z ôsmich miliárd dávok vakcíny vzniklo 144 000 ton odpadu vo forme použitých striekačiek a ihiel. Zároveň vyzvala, aby krajiny venovali odpadu po „pandémii“ väčšiu pozornosť a investovali napríklad do recyklovateľných pomôcok.

Autori správy upozornili, že len OSN medzi marcom 2020 a novembrom 2021 vyexpedovala do celého sveta 87 000 ton jednorazových oblekov, rukavíc, rúšok a respirátorov, ktoré pravdepodobne z veľkej časti skončili na skládkach. Toto množstvo je ale len zlomkom ochranných pomôcok, ktoré doteraz po celom svete využili zdravotníci a jednotlivci.

Podľa WHO sú ďalšou potenciálne rizikovou položkou jednorazové testovacie sady, ktorých len OSN vyslala do sveta asi 140 miliónov. To znamená zhruba 2 600 ton odpadu, predovšetkým plastového, a tiež 731 000 litrov chemického odpadu.

Podľa WHO celosvetovo až tretina zdravotníckych zariadení nemá vybavenie na to, aby si poradila s odpadom. V rozvojových krajinách je to až 60 %. Problémy existovali už predtým, teraz sú ale oveľa pálčivejšie.

Odpad je rizikom pre samotných zdravotníkov, ale aj pre ľudí, ktorí žijú v blízkosti skládok a spaľovní, a to pre znečistenie vzduchu, vody a mikroorganizmy.

Zdroj

By Archa21