Svetové ekonomické fórum sa koná práve v čase, keď si už mnohí mysleli, že neuvidia pristávať súkromné lietadlá vo švajčiarskom horskom meste Davos, aby bohatí a mocní mohli diskutovať o „riešeniach“ klimatických zmien a nerovnosti.

Špirálovitá inflácia, raketovo stúpajúce účty za energiu a pohonné hmoty, ako aj vysoké a stále rastúce ceny potravín znamenali pre mnohých ľudí katastrofu. Z krízy však stále ťaží niekoľko najbohatších, ktorí v posledných dvoch rokoch svoje bohatstvo neustále zvyšovali. V dôsledku toho vznikajú otázky o morálke ekonomického systému, ktorý zlyhal v pomoci masám.

Je neuveriteľné, že v tomto čase ministri financií a generálni riaditelia nadnárodných spoločností venujú čas výmene teplých slov s kolegami – „kapitánmi priemyslu“ vo švajčiarskom horskom mestečku. Ale je to tak. Robia to už 51 rokov.

Ľudia sa však už nenechajú oklamať davovskými rečami o rovnosti, transparentnosti, rešpekte a rozmanitosti. Sú si dobre vedomí toho, že tí, ktorí profitovali a naďalej profitujú z pandémie – ako napríklad generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Bourla, ktorý v roku 2021 zarobil úchvatných 24,3 milióna dolárov a zúčastňuje sa Davosu – nemajú záujem o systémové zmeny potrebné na riešenie nerovnosti.

Vskutku, stále viac ľudí si kladie otázku, čo ich vodcovia robia v Davose? Namiesto toho, aby robili politické rozhodnutia a riešili naliehavé problémy doma.

V Spojenom kráľovstve, kde napríklad prudko rastúce účty za energie prinútili mnohé rodiny vybrať si medzi vykurovaním svojich domovov a jedením, vláda odoláva výzvam na zavedenie dane zo ziskov ropných a plynárenských spoločností. Je jasné, že britská verejnosť by bola radšej, keby ich lídri zdanili spoločnosti ťažiace z rastúcej krízy životných nákladov, než by strácali čas diskusiami o nerovnosti a udržateľnosti s generálnymi riaditeľmi vo Švajčiarsku, ktorí túto nerovnosť aktívne prehlbujú.

Napríklad v Zambii sa občania pýtajú, kto má prospech z hospodárskej politiky, ako je napríklad prezidentov nedávny krok k zníženiu sadzby dane z príjmu právnických osôb z 35 percent na 30 percent.

Zambijci sa pýtajú: Prečo v krajine bohatej na nerasty s obrovskými zásobami medi, ktorá sa predáva za rekordné ceny, stále žije veľká väčšina ľudí v drvivej chudobe? Prečo sa od nás očakáva, že budeme znášať zvyšovanie cien potravín a palív? Prečo sú pred nami utajené podrobnosti o nadchádzajúcej zmluve o pôžičke MMF, od ktorej sa očakáva, že prinesie ešte ničivejšie úsporné opatrenia?

Prezident Hichilema, otrasený spochybňovaním jeho politiky, v nedávnom prejave na ekonomickom fóre EÚ-Zambia cítil potrebu ubezpečiť Zambijčanov, že nie je „agentom imperializmu“. V tomto prostredí je ťažké si predstaviť, že by Zambijčania ocenili, keby ich delegáti diskutovali o politike a investičných stratégiách na fóre, kde sa stretávajú všetci, ktorí ťažia z bohatstva a krízy svojej krajiny.

Zatiaľ čo šéfka MMF Kristalina Georgieva, šéfovia ťažobných spoločností a ministri financií sa v Davose delia o jednohubky, ľudia nemôžu oslavovať. Vedia, že riešenia ich nespočetných problémov neležia na šéfoch spoločností alebo Davose.

Nie preto, že by neboli potrebné globálne riešenia. Ale zatiaľ, čo mnohé štrukturálne riešenia nerovnosti si vyžadujú globálnu akciu, radikálne zmeny potrebné na domácom aj medzinárodnom fronte nie sú v Davose na pretrase, pretože ohrozujú záujmy elít.

Svetové ekonomické fórum sa nezodpovedá nikomu okrem seba samého. Závažné návrhy daňovej reformy, ktoré naberajú na sile, ako napríklad Globálny register aktív (návrh na vytvorenie komplexného medzinárodného registra všetkého bohatstva a majetku) alebo vytvorenie daňového dohovoru OSN, nenájdu v Davose politickú podporu. Veľmi potrebná reforma multilateralizmu nemôže a ani nezačne v Davose.

Ľudia chcú vidieť zodpovednosť vo vnútornej politike – najmä v daňovej politike – a to nevyrieši cesta do Švajčiarska.

Len tento týždeň kritizoval Jeff Bezos z Amazonu na Twitteri amerického prezidenta Joea Bidena za to, že navrhol, aby najbohatšie korporácie „zaplatili svoj spravodlivý podiel“, aby to pomohlo znížiť infláciu. Nebolo ťažké uhádnuť, že miliardár bol nervózny z novej „miliardárskej dane“, ktorá by mu vybrala z vrecka ďalších 35 miliárd dolárov na daniach. Možnosť zvýšenia dane z príjmu právnických osôb spolu so správou o vôbec prvom odborovom hnutí Amazonu je Bezosovi zjavne nepríjemná. A mal by sa cítiť nepríjemne. Časy sa menia. Miliardári ako Bezos už nemôžu slobodne využívať svoju moc bez toho, aby za to platili.

Médiá nazvali rok 2019 „rokom protestov“. Po dvoch rokoch pandémie, prudko stúpajúcich cien, rastúcej chudoby a prehlbujúcej sa nerovnosti sú ľudia za hranicou zlomu. A nezostáva im trpezlivosť pre vlády a medzinárodné inštitúcie, ktoré konajú na ochranu záujmov tých najbohatších a najmocnejších.

Ľudia nemajú trpezlivosť na prejavy alebo nezmyselné politické návrhy, ktoré budú tento týždeň predložené v Davose. To je dôvod, prečo ľudia na celom svete, od Kene a Južnej Afriky po Švajčiarsko a Spojené kráľovstvo, opäť vyjdú do ulíc, aby svojim lídrom v Davose poslali jedinečný odkaz: Je čas zdaniť bohatých (TaxTheRich)!

Zdroj: www.aljazeera.com

By Archa21