Ministerstvo školstva Talibanu oznámilo, že v stredu 23. marca sa v Afganistane otvoria všetky školy. Po prvý raz od vlaňajšieho augusta, keď toto islamistické hnutie prevzalo v krajine moc, sa budú môcť za určitých podmienok vrátiť do školských lavíc dievčatá navštevujúce 7. – 12. triedu. Informovala o tom v utorok agentúra DPA.

Hovorca ministerstva školstva Azíz Ahmad Roján uviedol, že na to, aby sa dievčatá staršie ako 12 rokov i samotné učiteľky mohli vrátiť do škôl, musia byť zavedené osobitné opatrenia. Patria k nim vyučovanie v „oddelených školských budovách, nosenie hidžábu a výučba výlučne učiteľkami“.

Roján dodal, že v oblastiach, kde nie je možná segregácia pohlaví na školách z dôvodu nedostatku vhodných budov, bude vyučovanie pre chlapcov a dievčatá v inom čase.

Keď sa minulý rok Taliban vrátil k moci, začal tvrdo postupovať voči opozícii a násilne potláčať demonštrácie žien, zatýkať kritikov režimu a zasahovať aj voči novinárom pokrývajúcim protesty. Ženy majú zákaz pracovať vo väčšine vládnych pozícií a zatvorené sú takmer všetky stredné dievčenské školy. Od prevzatia moci Taliban povolil návrat do škôl dievčatám navštevujúcim 1. – 6. triedu.

Zástancovia tvrdej línie sú proti zmiešanému vzdelávaniu a v dôsledku toho už oddelili triedy mužov a žien na univerzitách.

TASR

By Archa21