Spoločný návrh koaličného parlamentného poslanca Györgyho Gyimesiho a opozičného nezaradeného poslanca Tomáša Tarabu o zákaze vyvesovať na vybrané budovy symboly hnutí či komunít propagujúcich akýkoľvek druh sexuálnej orientácie je podľa poslanca Andreja Stančíka v rozpore s koaličnou zmluvou.

„Pre niekoho je to v rozpore s koaličnou zmluvou, ale pre mňa je to v súlade so zdravým rozumom, že na verejných budovách majú byť len štátne symboly. Ja som ako poslanec nesľuboval na žiadnu dúhovú zástavu ani iný symbol, ale na ústavu so štátnym znakom,“ napísal Tomáš Taraba na sociálnej sieti.

Stančík kritizuje, že Gyimesi vopred neinformoval poslanecký klub OĽANO a s nikým nediskutoval. „Všetkých nás tým prekvapil. Pán Gyimesi by si mal uvedomiť, že je politik Národnej rady SR a nie Orbánovho Maďarska,“ vyhlásil Stančík. V diskusnej relácii Sobotné dialógy na RTVS poslanec Peter Kremský uviedol, že ide o Gyimesiho „freestyle“ a o jeho vlastnú iniciatívu, o ktorej v OĽANO nevedeli. Marián Viskupič v relácii povedal, že neverí, že o tomto návrhu nevedel líder OĽANO Igor Matovič.

Poslankyňa za SaS Jana Bittó Cigániková na sociálnej sieti napísala, že Gyimesi sa rozhodol absolútne pošliapať koaličnú zmluvu, keďže predložil zákon s opozičným poslancom. Poslankyňa vníma návrh ako absurdný. Líder OĽANO podľa nej o návrhu vie a chce sa ním opozícii odmeniť za to, že mu pomohli schváliť protiinflačný balík. „Ukázali ste sa ako právni amatéri, ktorí píšu protiústavné a zákerné návrhy zákonov,“ odkázal poslanec Juraj Šeliga.

Gyimesi a Taraba navrhujú, aby na budovách a v budovách štátnych orgánov a inštitúcií vrátane sídla verejného ochrancu práv, ktoré sa zo zákona označujú štátnymi symbolmi, bolo zakázané vyvesovať symboly hnutí, organizácií, komunít a ideológií propagujúcich akýkoľvek druh sexuálnej orientácie.

Tvrdia, že tak reagujú na trend, pri ktorom niektoré orgány SR alebo verejné inštitúcie verejne podporujú niektoré ideológie, najmä vyvesením vlajky prezentujúcu takúto ideológiu. „Týmto konaním nielen porušujú Ústavu SR, ale, navyše, významne polarizujú spoločnosť,“ uviedli poslanci v dôvodovej správe.

Zdroj: TA3

By Archa21