V stredu 9. marca radnica v Mariupole informovala, že ruskí vojaci zničili detskú nemocnicu a pôrodnicu. Médiá zverejnili desivé fotografie zakrvavených nastávajúcich mamičiek, ktoré evakuujú z rozpadnutých budov. Jednou z nich bola ukrajinská influencerka Marianna Višehirská.

Fotografie mladej ženy doslova obleteli svet a mnohí mainstreamoví novinári tvrdili, že Marianna je po smrti. Ona sama sa o tomto klamstve dopočula, preto sa rozhodla, že dá o sebe vedieť.

Marianna medzitým porodila dievčatko Veroniku. Bola evakuovaná na Donbas, kde poskytla rozhovor, v ktorom vojnové zločiny Rusov popiera. 

Výsledkom je rozhovor, v ktorom Ukrajinka opisuje útok na nemocnicu v rovnakom duchu, ako ho opisuje Kremeľ. Dosvedčila, že sa nachádza na Donbase v Makijivke, odkiaľ aj pochádza. Do Mariupolu odišla v roku 2020 po svadbe za manželom. Hovorí, že nie je tá dievčina na nosidlách z fotiek, išlo o úplne inú tehotnú ženu. 

Marianna Višehirská vo videu tvrdí, že budova mariupolskej nemocnice bola zasiahnutá výstrelmi, nie bombami zhodenými zo vzduchu. Ďalej popisuje, že novinári agentúry Associated press boli na mieste po celý čas útoku. Kritizuje ich za to, že ju aj napriek jej výslovnému nesúhlasu fotili. „Uvidela som vojaka v helme s kamerou a požiadala som ho, aby ma nenatáčal, pretože som nechcela byť nikde zverejnená. Povedal ‚dobre‘ a odišiel. A potom ma na prízemí začal natáčať,“ hovorí Marianna vo videu. Skrátka to bola pripravená ‚nehoda‘. Prečo by tam inak boli, navyše pripravení fotografovať? Ako mohol reportér vedieť, že sa tam bude niečo diať?

Marianna hovorí, že ukrajinská armáda okupovala Mariupolskú detskú nemocnicu, neposkytla im žiadnu pomoc a ešte im brala jedlo. Ukrajinskí vojaci si urobili v nemocnici základňu, postavili si aj improvizovanú kuchyňu na ulici. V nemocnici sa nachádzali ukrajinskí vojaci, brali jedlo od tehotných žien, vypli aj elektrinu a vodu, potvrzuje.

Video: tu.

Tu môžete vidieť skrátenú verziu:

Zdroj: seznamzpravy.cz

By Archa21