Tlačová konferencia dočasného prezidenta polície Štefana Hamrana a špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica je v podstate vyhlásením vojny Ruskej federácii. Padli obvinenia voči osobám, ktoré údajne spolupracovali s Ruskou federáciou a mali za to dostať slušne zaplatené. “Prikladáme týmto prípadom mimoriadny dôraz aj preto, lebo v súčasnosti Ruská federácia kvalifikovala SR ako nepriateľský štát,” podotkol Lipšic.

Bývalý funkcionár vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši Pavel B. z Liptovského Hrádku je podozrivý z dlhodobej spolupráce s ruskou vojenskou rozviedkou, ktorej mal odovzdávať mimoriadne citlivé dokumenty. Pre obavu z pokračovania v trestnej činnosti mu navrhli väzbu. Policajný prezident Štefan Hamran a špeciálny prokurátor Daniel Lipšic o tom informovali na utorkovej tlačovej konferencii.

Obvinení sa vraj ku skutkom priznali

V súvislosti s vyšetrovaním vyzvedačstva a korupcie prepojenej s Ruskou federáciou zadržala polícia tiež Bohuša G. z Košíc, Jozefa M. z Vranova nad Topľou a Bohuša M. z Ružomberka. Obvinenému Pavlovi B. a Bohušovi G. hrozí podľa Lipšica v aktuálnom štádiu trestného stíhania pre obvinenia z vyzvedačstva a korupcie trest odňatia slobody od štyroch do 13 rokov. Obidvaja obvinení sa k skutkom priznali. Ako upozornil špeciálny prokurátor, prebiehajú ďalšie úkony a budú sa preverovať majetkové profily.

Pavel B. poskytoval ruským spravodajským službám informácie od roku 2013. Týkali sa záujmov NATO a Ozbrojených síl SR. Priznal určitú sumu, ktorú za informácie prijal. Zadržali ho v rámci akcie Kaťuša. Pri domových prehliadkach zaistila polícia USB kľúče, počítače s citlivými a utajovanými skutočnosťami, podrobné poznámky o plánoch spojenia a schôdzkach, ale aj vymieňané dokumenty.

Fungovať údajne malo aj krytie ruskou ambasádou

Bohuš G. mal pôsobiť ako dopisovateľ dnes už štátom zablokovaného webu Hlavné správy. Obvinili ho pre vyzvedačstvo a prijímanie úplatku, k skutkom sa priznal. Približne od apríla 2021 spôsobil ako spravodajský agentúrny kontakt pre spravodajských dôstojníkov vojenskej rozviedky GRU Ruskej federácie.

Jej dôstojníci mali pôsobiť pod krytím diplomatickej misie ruskej ambasády. Pri domovej prehliadke uňho polícia zaistila USB kľúče, nosiče, počítače, poznámky o plánoch spojenia, plány o podrobnej schôdzkovej činnosti so spravodajským dôstojníkom ruskej spravodajskej služby GRU, ale aj časť finančných prostriedkov.

Získavali vraj aj citlivé informácie z NR SR

Jozef M. a Bohuš M. mali byť zdrojmi informácií pre Bohuša G. Ani jedného neobvinili, prepustili ich na slobodu. Jozef M. pracoval ako asistent poslanca Národnej rady SR. Bohuš G. sa mal prostredníctvom neho snažiť získavať citlivé informácie z prostredia parlamentu, najmä utajované skutočnosti napríklad z výročných správ spravodajských služieb.

Bohuš M. je bývalým príslušníkom Slovenskej informačnej služby, kde pôsobil až do konca roka 2021. Aj prostredníctvom neho sa snažil Bohuš G. získavať utajené informácie. Pri domovej prehliadke uňho zaevidovali dva notebooky, USB kľúče, počítačovú techniku, služobný preukaz príslušníka Policajného zboru a strelivo.

Hamran nevylúčil, že môžu byť obvinené ďalšie osoby

“Prikladáme týmto prípadom mimoriadny dôraz aj preto, lebo v súčasnosti Ruská federácia kvalifikovala SR ako nepriateľský štát,” podotkol Lipšic. Odmeny sa mali pohybovať rádovo v desiatkach tisíc eur. Hamran nevylúčil, že neskôr môžu byť obvinené ďalšie osoby. Ako pripomenul, spravodajskí dôstojníci vojenskej rozviedky Ruskej federácie sú vyňatí z pôsobnosti orgánov činných v trestnom konaní.

Špeciálny prokurátor ocenil prácu Vojenského spravodajstva, na základe ktorej sa začali trestné konania. Nevylúčil ani nepotvrdil pravosť medializovaného videa v súvislosti s prípadom. Podľa Hamrana sa zatiaľ nepotvrdilo, že by bol únik z policajného prostredia, ďalej to však preveria.

Vyhostenie diplomatov nezostane bez odpovede

Včera sme informovali o skutočnosti, že Slovensko pristúpilo na základe vyhodnotenia slovenských spravodajských služieb k vyhosteniu troch ruských diplomatov. Vyhostení diplomati musia územie Slovenskej republiky do 72 hodín. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí tak rozhodlo z dôvodu, že ich pôsobenie v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v reakcii uviedlo, že vyhostenie troch ruských diplomatov zo Slovenska „neostane bez odpovede“. Správu priniesla agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na agentúru Interfax. „Táto neopodstatnená akcia neostane bez odpovede,“ uviedol ruský rezort diplomacie pre agentúru TASS.

Zdroj

By Archa21