Vojenský analytik Martin Koller si myslí, že sa ukrajinskí vojaci schovávajú medzi bežnými ukrajinskými civilistami a odtiaľ strieľajú na ruských vojakov. Koller síce pripúšťa, že pre ruské vojská celý útok na Ukrajinu prebieha horšie, ako sami predpokladali, no aj napriek tomu vidí v súčasnosti ukrajinskú armádu ako nemobilnú a v defenzíve. Jeho slová zazneli v spoločnom projekte Radiožurnálu a Českého rozhlasu a u našich susedov vyvolali značnú vlnu odmietavých postojov k analytikovmu vystúpeniu.

„Rusi sa snažia v podstate nemobilnú ukrajinskú armádu, ktorá sa schováva v mestách a používa tam civilistov ako živé štíty obkľúčiť s tým, že po tom, čo bude väčšina ukrajinskej armády obkľúčená, neostane nič iné ako kapitulovať. Stačí potom vypnúť elektrinu, vypnúť plyn, uzavrieť kohútiky s vodou, čo už potom nie je žiadny problém a Ukrajinci budú musieť riešiť otázku, či tam majú ostať za takýchto podmienok vrátane civilných obyvateľov v zime, alebo či majú kapitulovať,“ vyjadril sa Koller.

Prirovnal ukrajinskú armádu k Islamskému štátu

Koller však zašiel ešte oveľa ďalej a brániacu sa ukrajinskú armádu kvôli údajnému schovávaniu sa medzi civilistami prirovnal k teroristickej organizácii Islamský štát. „Ukrajinská armáda použila rovnakú taktiku ako Islamský štát v Sýrii,“ pokračoval Koller.

Ukrajinci majú mať viaceré problémy, ktoré však v médiách väčšinou akcentované nie sú. Okrem ukrývania sa medzi civilistami to má byť podľa analytika ešte rozvrátenosť, nepodarená mobilizácia, utekanie vojakov a snahy o úplatky na hranici.

„Ak vám tisíce mužov utekajú, aby nemuseli ísť do armády a armáda je naviac nemobilná, schováva sa medzi civilistov, tak kde sú teda tí hrdinovia a bojovníci?,“ pýtal sa v relácii Koller.

Ukrajinská armáda v početnej prevahe?

Ďalšie šokujúce Kollerove tvrdenie sa týka pomeru početných síl jednotlivých strán. Rusko sa zdá byť jednoznačne v prevahe a Ukrajina pôsobí skôr ako brániaca sa a oveľa slabšia strana. Koller však tvrdí niečo iné: „Musíme si uvedomiť, že na ukrajinskom území je zhruba polovica ruských vojakov oproti ukrajinským.“ Relevantne overovať podobné tvrdenia je pri tom v čase vojny mimoriadne nepravdepodobné.

Koller svoje tvrdenie obhajuje tým, že Rusi by pri nasadení až príliš veľkého percenta síl riskovali útok zo strany NATO. „Ruská armáda môže nasadiť tak 20 % svojich síl na Ukrajine, inak by riskovali, že budú skutočne ohrození a že tie najlepšie útvary, ktoré si nechávajú na prípadný útok zo strany NATO, by zbytočne krvácali na ukrajinskom území,“ myslí si.

Mediálna propaganda?

Redaktorka v relácií Kollera viackrát konfrontovala s mediálnymi informáciami, z ktorých mnohé hovoria vyslovene opačné myšlienky. Analytik však v nesúlade jeho a mediálnych informácií vidí mediálnu propagandu: „Čo sa týka toho, čo vidíme v európskych médiách, tak to je z veľkej časti propaganda.“ Namiesto mediálnych zdrojov odporúča Koller čítať a počúvať vojenských odborníkov z USA a informácie zo samotnej Ukrajiny.

Nakoniec však veľmi jasne pripustil aj ruské vojenské problémy. Celý útok, ktorý nazýva „operáciou“, považuje za zle naplánovaný a narýchlo ušitý. Rusi si podľa neho mysleli, že ich budú na Ukrajine vítať ako osloboditeľov, no opak sa stal pravdou.

Na Slovensko vraj chodia bohatí Ukrajinci

V kontexte iných analytikov má Koller relatívne osamotený názor aj v prípade utečeneckej krízy, ktorú tu vojna spôsobila. „Choďte sa pozrieť na Slovensko, že v akých autách tam prichádzajú, to znamená že tam prichádzajú tí najbohatší Ukrajinci, ktorí pred ničím neutekajú,“ uzavrel analytik.

Český Rádiožurnál: Rozhovor s vojenský analytikom Martinom Koller

Ospravedlnili sa poslucháčom

Po odvysielaní rozhovoru s Kollerom si česká verejnoprávny rozhlas takpovediac doslova sypal popol na hlavu. “Jeho účasť vo vysielaní považujeme za dôsledok našej nedostatočnej prípravy. Išlo o ojedinelý moment. Poslucháčom sa za to ospravedlňujeme,” aj tieto vety sa objavili sa po odvysielaní rozhovoru s analytikom na twitterovom účte relácie Rádiožurnál.

Ospravedlnenie verejnoprávneho média prišlo aj po kritike zo strany iných medií. “Jedným z respondentov Českého rozhlasu vo vysielaní o vojne na Ukrajine bol v piatok (18. 3.) vojenský analytik Martin Koller. Do éteru predniesol rad výrokov nepodložených faktami. Povedal napríklad, že Rusko postupuje podľa svojho plánu, alebo že Ukrajina používa obyvateľov ako živé štíty,” takto kritizoval napríklad portál idnes.cz.

Zdroj: ereport.sk

By Archa21