Trojročného chlapčeka z Cypru odmietli ošetriť tri zahraničné nemocnice v Nemecku, Británii a Izraeli, pretože jeho rodičia nie sú očkovaní proti Covidu-19. Prípad vyvolal etickú dilemu, ktorej čelia zdravotnícke inštitúcie, či by lekári mali odmietať pacientov, uviedol web Politico.

Malý chlapec bol hospitalizovaný s vážnym srdcovým ochorením, cyperské nemocnice však neboli schopné potrebný zákrok vykonať. Ministerstvo zdravotníctva preto dieťaťu zaistilo prevoz leteckou záchrannou službou do Nemecka. Deň pred prevozom však nemocnica vo Frankfurte oznámila cyperským úradom, že malého pacienta neprijme, pretože jeho rodičia nie sú očkovaní.

Cyprus nakoniec prišiel s návrhom, že by dieťa namiesto jeho rodičov odprevadil zákonný zástupca, aj to však bolo zamietnuté. Hoci v Nemecku neexistuje žiadny zákon ani pravidlo, aby nemocnice neliečili neočkovaných ľudí, nieto ešte ich deti. Každá nemocnica si môže nastaviť svoje vlastné obmedzenia a opatrenia, povedal úradník z nemeckého ministerstva zdravotníctva.

Cyperské úrady potom hľadali pomoc v nemocniciach v Británii a Izraeli, aj tam však chlapca operovať odmietli. Nakoniec bolo trojročné dieťa prevezené do Atén v Grécku, kde bude operované v súkromnej nemocnici.

Rodičia sa nakoniec nechali očkovať, aby synovi pomohli.

Aby však ich syna zahraničné nemocnice prevzali, museli by podľa webu Politico čakať ďalších niekoľko týždňov, taká doba by však kvôli akútnosti prípadu operáciu komplikovala.

„Viem, že neočkovaní pacienti sú prijímaní do nemocníc v Nemecku,“ povedal chlapcov otec Alexey Matveev, ruský štátny príslušník žijúci na Cypre. „Nevedel som však, že musím byť očkovaný, aby moje dieťa bolo operované. Keby som to vedel, urobil by som to. Som zdravý a nechcel som sa nechať očkovať. Považujem za nevhodné, aby bol očkovaný niekto, kto je zdravý,“ dodal.

Zdroj

By Archa21