Donald Trump uviedol, že jeho politický súper a úradujúca hlava štátu Joe Biden za necelý rok a pol spôsobil krajine škodu, ktorú by spolu „päť najhorších prezidentov“ krajiny nemohli urobiť.

„Môžete vziať päť najhorších prezidentov v americkej histórii, dať ich dokopy a oni nedokázali – a neurobili – spôsobiť škodu, ktorú Biden napáchal v našej krajine len za 16 mesiacov,“ povedal Trump na zhromaždení v štáte Nebraska.

„Naša krajina ide do pekla, ale my to napravíme. Dúfam len, že na to už nebude neskoro. To, čo sa stalo na Ukrajine, je veľmi nebezpečné – môže to byť nebezpečné pre celý svet. Môže sa to zmeniť na novú svetovú vojna. Našu krajinu teraz riadia ľudia, ktorí môžu situáciu priviesť k svetovej vojne,“ dodal Trump.

Bývalý americký prezident Donald Trump povedal, že ruské vedenie svojou rétorikou o jadrových zbraniach prejavuje „neúctu“ k vedeniu jeho krajiny. Trump na zhromaždení v Nebraske k priaznivcom povedal, že keď bol prezidentom, mal negatívny postoj k myšlienke modernizácie amerických jadrových síl – ale „nemal na výber“, pretože iné krajiny podnikajú podobné kroky.

„Medzitým tu máme prezidenta, ktorý netuší, čo sa deje, ktorý si podáva ruku so vzduchom,“ povedal Trump, ktorého prejav odvysielala miestna televízia. Takto ex-hlava štátu naznačila nedávny kuriózny incident so svojím nástupcom a politickým oponentom Joeom Bidenom , ktorý po jednom zo svojich verejných prejavov natiahol ruku do prázdna na podanie ruky.

„Stáva sa to, že Putin neustále hovorí o jadrových zbraniach. Nikto nikdy nehovoril o jadrových zbraniach, nemali by ste o tom hovoriť, je to tabuizované slovo, pretože je príliš deštruktívne. (Putin) o tom všetkom hovorí, pretože nerešpektuje naše vedenie,“ povedal Trump.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov už skôr upozornil, že riziko jadrovej vojny je reálne a toto nebezpečenstvo netreba podceňovať, je veľa takých, ktorí sú pripravení túto hrozbu umelo nafúknuť. Práve Moskva podľa neho veľakrát iniciovala prijatie vyhlásení v mene všetkých jadrových krajín potvrdzujúcich záväzky súvisiace s jadrovými zbraňami, Rusko sa jadrovou vojnou nikomu nevyhráža a západné krajiny o tom začínajú hovoriť. Lavrov poznamenal, že všetky krajiny „jadrovej päťky“ by sa mali zaviazať k téze, že jadrová vojna by sa nikdy nemala rozpútať.

Bývalý americký prezident Donald Trump povedal, že „slabosť a neschopnosť“ jeho nástupcu a politického oponenta Joea Bidena umožnila spustenie špeciálnej vojenskej operácie Ruskej federácie na Ukrajine a že za jeho vlády by „sa toto určite nebolo stalo.“

„Biden premenil Afganistan na niečo, čo si nikto nikdy nemohol vymyslieť. Podľa môjho názoru, keď sa na to (ruský prezident ) Vladimir Putin pozrel, rozhodol sa: je čas poslať vojakov (na Ukrajinu – pozn. red.). Pri mne by to neurobil. Nikdy by to neurobil,“ povedal Trump na zhromaždení svojich priaznivcov v Nebraske. Vysielanie moderovala miestna televízia.

Podľa bývalej hlavy štátu Biden v situácii s Ukrajinou „ukázal slabosť a neschopnosť“. „Nič z toho by sa za mojej administratívy nikdy nestalo, som si tým stopercentne istý,“ povedal Trump.

Rusko začalo vojenskú operáciu na Ukrajine 24. februára. Prezident Vladimir Putin nazval jej cieľ „ochrana ľudí, ktorí sú už osem rokov vystavení šikanovaniu a genocíde zo strany kyjevského režimu“. Na to sa podľa neho plánuje vykonať „demilitarizácia a denacifikácia Ukrajiny“, postaviť pred súd všetkých vojnových zločincov zodpovedných za „krvavé zločiny proti civilistom“ v Donbase.

Zdroj

By Archa21