V pondelok 18. apríla spustili turecké ozbrojené sily inváziu do severného Iraku s názvom Operácia Claw-Castle. Podľa oficiálnych vyhlásení Ankary majú akcie armády čisto preventívny charakter a ich cieľom je zabrániť pravdepodobnému zabratiu tureckých území prívržencami Strany kurdských pracujúcich PKK. Tá je v Turecku uznaná ako teroristická.

Konfrontácia medzi Ankarou a PKK prebieha od roku 1984. Kurdi sa nevzdávajú svojich snáh brániť politické práva svojho ľudu a vytvárať si vlastnú autonómiu v rámci Turecka (etnickí Kurdi tvoria 20 % z celkového počtu obyvateľov krajiny). Turecké letectvo a špeciálne sily sa zúčastňujú operácie Claw-Castle.

Invázia Turecka do severného Iraku sa začala delostreleckými a leteckými útokmi na opevnenia, sklady a iné vojenské zariadenia PKK. Potom nasledovali výsadky pod krytom helikoptér a dronov. Ankara tvrdí, že plány na prvú fázu operácie sa naplnili. Kľúčové ciele má pod kontrolou turecká armáda. Misia však bude pokračovať, kým nebude zničený posledný terorista.

Turecká armáda uviedla, že zabila 19 bojovníkov PKK. Turecký minister obrany Hulusi Akar zdôrazňuje, že jeho krajina rešpektuje suverenitu Iraku. Operácia je zameraná na elimináciu teroristickej hrozby. Turecká armáda sa snaží minimalizovať ohrozenie civilného obyvateľstva, ako aj náboženských a kultúrnych pamiatok susedného štátu. Je však možné, že turecká invázia do severného Iraku môže mať aj politický charakter.

V piatok 15. apríla, len tri dni pred začiatkom operácie, sa turecký vodca Recep Tayyip Erdogan stretol s predsedom regionálnej vlády autonómneho Kurdistanu (KRG) Iraku Masrourom Barzanim, ktorému sa tiež nebráni zbaviť sa oponentov v PKK. Zároveň medzi Ankarou a KRG dlhodobo existuje úzka spolupráca v oblasti obchodu s energiou a investícií.

Je pozoruhodné, že zatiaľ prakticky nikto na svete nenastolil otázku porušovania medzinárodného práva Tureckom, pri jeho invázii do nezávislého štátu.

Sankcie nikto neuvaľuje, americké a európske firmy svoj odchod zatiaľ neoznamujú.

Zdroj: tu.

By Archa21