Turecké letectvo odmietlo účasť v cvičení NATO Tiger Meet v Grécku kvôli rozporom s Aténami, oznámili v sobotu noviny Sabah. Turecké stíhačky F-16 Fighting Falcon sa mali zúčastniť cvičenia NATO, ktoré sa má konať v Grécku 9. až 22. mája. Tento rok bude prebiehať na leteckej základni Araksos na západe krajiny. Hlavný štáb gréckeho letectva anuloval pozvanie Turecka na cvičenie kvôli neustálemu porušovaniu vzdušných hraníc Grécka tureckými stíhačkami a preletom nad gréckymi ostrovmi.

„Pred každým cvičením pripravuje hostiaca strana technickú dohodu o usporiadaní manévrov. Zistilo sa, že Grécko, ktoré pripravovalo tohtoročný technický reglement, vnieslo do tohto dokumentu opravy zamerané proti Turecku, zamerané na rozpory medzi oboma krajinami. Velenie vzdušných síl podniklo okamžite opatrenia proti týmto zámerným opravám a požiadalo o zmenu technického reglementu, ktorý je v rozpore s medzinárodným právom. Naliehavé požiadavky Turecka Grécko neprijalo“, píše Sabah.

„Bolo prijaté rozhodnutie sa cvičenia nezúčastniť, pretože Grécko s týmito cvičeniami manipulovalo v súlade s vlastnými politickými záujmami. Bolo oznámené, že rozhodnutie o neúčasti tureckých lietadiel na cvičení bolo zaslané gréckym úradom“, uvádzajú noviny.

Atény a Ankara sa pokúšajú zlepšiť svoje zložité dvojstranné vzťahy. V lete roku 2020 sa ocitli Grécko a Turecko trikrát na pokraji ozbrojeného konfliktu, vykonávala sa všeobecná mobilizácia gréckych ozbrojených síl. Príčinou toho bolo, že Turecko začalo seizmický prieskum v oblasti Východného Stredomoria, ktorú považuje Grécko za svoju výlučnú ekonomickú zónu.

Zdroj: Armádny magazín

By Archa21