Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok 17. marca uviedlo, že poskytnutie systémov protivzdušnej obrany Ukrajine by bolo destabilizačným faktorom, ktorý by krajine nepriniesol mier. „Takéto dodávky… by boli destabilizačným faktorom, ktorý rozhodne neprinesie Ukrajine mier… Z dlhodobého hľadiska by to mohlo mať oveľa nebezpečnejšie následky,“ povedala na brífingu hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová. Ako poznamenal Reuters, slovenský premiér Eduard Heger ešte v nedeľu 13. marca uviedol, že NATO by mohlo prediskutovať otázku dodania slovenského systému protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine. Spojené štáty a ich spojenci sa chcú vyhnúť zatiahnutiu NATO do konfliktu, ale poskytujú Kyjevu vojenskú pomoc od 24. februára 2022.

Igor Melicher – Mladí Sociálni Demokrati na sociálnej sieti napísal:

Americký minister obrany USA Lloyd Austin dnes na Slovenskej pôde rokoval s ministrom obrany SR Jaroslavom Naďom. Nešlo o žiadne turné amerického ministra, Austin si vybral Slovensko úmyselne. Hlavný bod rokovania sa totiž venoval odovzdaniu Slovenského systému protivzdušnej obrany S-300 do služieb Ukrajinskej armády v boji proti Rusku.

Naď sa síce vyjadril, že systém S-300 má chrániť Slovensko, no zároveň dodal, že by sme ho Ukrajine dať mohli, ak za neho budeme mať adekvátnu náhradu. V tomto prípade sa skloňuje americký systém Patriot, ktorý je starší ako systém S-300 a nie je tak dokonalý. V podstate sa tak môže stať situácia, kedy vymeníme svoju športovú Škodu Superb za starú škodu Fabia.

Odovzdanie jedného z našich najvzácnejších kusov bojovej techniky do konfliktu u nášho suseda, ktorý ani nie je členom NATO, je zdá sa hotová vec. Logicky tu nie je žiadny iný dôvod prečo by americký minister obrany chodil na Slovensko v čase konfliktu na Ukrajine. Otázky novinárov, články na CNN, vyjadrenia nášho ministra. Všetko naznačuje, že Slovensko pošle svoju ťažkú zbraň na Ukrajinu.

Teraz si to však rozmeňme na drobné a poriadne sa nad tým zamyslime. Konflikt Ruska a Ukrajiny ide úplne mimo NATO a EÚ. Rusko vpadlo na Ukrajinu, aby jej zabránilo pridať sa do NATO, teda spoločnej vojenskej aliancie s USA. Od najvyšších predstaviteľov EÚ a NATO padli vyjadrenia, že ak by sa NATO zapojilo do konfliktu na Ukrajine, tak hrozí rozpútanie Tretej svetovej vojny.

A teraz to najdôležitejšie:

1. Slovensko, ako člen NATO, plánuje poslať jednej strane konfliktu – Ukrajine, ktorá nie je v NATO – jednu zo svojich najťažších zbraní, aby ňou strieľala na Rusov.

2. Aliancia NATO teda pošle Ukrajinskej armáde cez Slovensko, ako svojho člena, ťažkú zbraň, aby posilnilo vojenský arzenál nečlena NATO Ukrajiny v boji proti Rusku, ktorého hlavným dôvodom na vpád do Ukrajiny bolo rozširovanie NATO.

3. Aj ďalšie členské štáty NATO dnes posielajú na Ukrajinu zbrane. Ide o výrazné, ale stále nepriame vmiešavanie sa do cudzieho konfliktu, čo je len centimeter od priamej vojenskej prítomnosti NATO (a teda aj Slovenska) v konflikte.

4. Tým, že pošleme do cudzieho konfliktu naše najťažšie zbrane, maľujeme si na hruď obrovský terč. Rusi vedia čo sa na západnej hranici Ukrajiny deje a kto tam posiela zbrane. Keď sa noha Slovenského vojaka zapojí do konfliktu na Ukrajine, Rusi s nami nebudú jednať v rukavičkách.

Nemám o Rusku žiadne ilúzie. Pokiaľ naša zbraň zabije ruského vojaka alebo viacerých, tak to pekne schytáme aj my a vtedy sa skončí zástupný konflikt a sme v regulárnej vojne. A to znamená straty na životoch Slovákov. Životoch našich ľudí, ktorí nechcú nič iné, ako žiť v mieri. Zastavme toto šialenstvo.

Slovensko sa predsa nesmie správať ak vojnový štváč, ktorý posiela zbrane do konfliktu, do ktorého by sme sa inak nemali vôbec miešať. Je hrozné, že podobná iracionalita panuje aj v iných štátoch EÚ. To čo sa deje na Ukrajine, je konflikt ktorý vyprovokovali USA. EÚ by od toho mala dať ruky preč a nechať voľné pole pre USA, nech naplnia plané sľuby, ktoré dávali Ukrajine popri ich hecovaní proti Rusku.

Ak by sa EÚ zdržala akejkoľvek vojenskej pomoci Ukrajine a nechala by v tom USA samé, tak by Ukrajinský prezident určite oveľa skôr prestal mrhať životmi svojich občanov a pristúpil by na široké diplomatické rokovania a dohodu s Ruskom o neutralite Ukrajiny, ktorá by prospela celej Európe, myslí si Igor Melicher.

By Archa21