Európska rada vo štvrtok večer krátko po 20.00 h udelila štatút kandidátskej krajiny Ukrajine a Moldavsku. Viacero lídrov členských krajín túto udalosť označilo za „historický moment a signál nádeje pre ukrajinský ľud“. Informoval o tom predseda Európskej rady Charles Michel na Twitteri.

Gruzínsku bola zatiaľ ponúknutá perspektíva členstva v EÚ. Gruzínsko vo štvrtok večer oznámilo, že je odhodlané podniknúť kroky požadované na získanie štatútu kandidátskej krajiny na členstvo v Európskej únii. Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová sa takto vyjadrila po tom, ako sa lídri EÚ rozhodli odložiť kandidatúru Tbilisi.

Starosta ukrajinského hlavného mesta Kyjev, bývalý boxer Vitalij Kličko napísal na Telegrame: „Za túto šancu sme zaplatili veľmi vysokú cenu. Áno, na ceste k európskej rodine nás ešte čaká veľa práce. Som si však istý, že Ukrajina urobí všetko potrebné, splní všetky podmienky a prijme potrebné zákony. Pretože inak náš štát nemá budúcnosť. Naozaj, naši najlepší obrancovia za to umierajú.“

Štatút kandidáta je prvým oficiálnym krokom k členstvu v EÚ. Pripojenie sa však môže trvať mnoho rokov a neexistuje žiadna záruka úspechu.

Pre slovenských novinárov informáciu zo summitu potvrdil aj slovenský premiér Eduard Heger, ktorý pripomenul, že Slovensko od neoficiálneho summitu EÚ v marci vo Versailles, kde presadzovalo myšlienku kandidátskeho štatútu pre Ukrajinu, „prešlo dlhú cestu“, aby dostalo všetkých partnerov z EÚ „na palubu“. Premiér dodal, že je to dobrá správa pre Ukrajinu, Slovensko a celú Európu a rovnako zablahoželal aj Moldavsku.

Zdroj: TA3

By Archa21