Ukrajina a Rusko vypracovali predbežný mierový plán vrátane zastavenia paľby a stiahnutia ruských vojakov z Ukrajiny, ak Kyjev vyhlási neutralitu a prijme obmedzenia týkajúce sa jeho ozbrojených síl.

V stredu to napísal britský denník Financial Times (FT) s odvolaním sa na tri zdroje zapojené do rozhovorov. Navrhovaná mierová dohoda bude obsahovať aj vyhlásenie, že Ukrajina sa vzdáva svojich snáh stať sa členom NATO, a tiež sľub, že nebude mať na svojom území zahraničné vojenské základne či zbrane výmenou za ochranu od spojencov ako USA, Spojené kráľovstvo a Turecko, uviedli zdroje.

Vplyvný poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak pre FT povedal, že akákoľvek dohoda bude obsahovať vyhlásenie, že „vojaci Ruskej federácie v každom prípade opustia územie Ukrajiny“ dobyté od začiatku invázie z 24. februára – najmä južné oblasti popri Azovskom a Čiernom mori, ako aj územie na východ a sever od Kyjeva.

Ukrajinskí a ruskí vyjednávači diskutovali o predbežnom 15-bodovom pláne prvýkrát v úplnosti v pondelok 14. marca, dodal denník Financial Times. Putin dosiaľ nepreukázal žiadny náznak kompromisu a sľúbil, že Moskva dosiahne všetky svoje vojnové ciele na Ukrajine.

„Nikdy nedovolíme, aby sa Ukrajina stala baštou agresívnych akcií proti našej krajine,“ povedal Putin.

Ruský zdroj informovaný o rozhovoroch však uviedol, že navrhované urovnanie, pokiaľ bude dohodnuté, by mohlo poskytnúť obom stranám dôveryhodný spôsob, ako vyhlásiť víťazstvo vo vojne.

„Každá strana potrebuje víťazstvo,“ povedal zdroj. „A musí ho vedieť predať ľuďom. Putin môže povedať, že chcel zabrániť vstupu Ukrajiny do NATO a rozmiestneniu cudzích základní a rakiet na Ukrajine. Ak to urobí, môže povedať: ‚Mám to.‘“

Zdroj

By Archa21