Alebo západ bude musieť zrušiť protibieloruské sankcie ak sa chce dostať k obiliu z Ukrajiny. Ruský prezident Vladimír Putin v rozhovore pre televízny kanál Rossija 24 ponúkol riešenie s dodávkou obilia na západné trhy

„Čo sa týka vývozu ukrajinského obilia. Nebránime tomu. A existuje niekoľko spôsobov, ako obilie vyvážať,“ povedal.

Prvý spôsob podľa jeho slov spočíva v tom, že „je možné vyvážať cez prístavy, ktoré sú pod kontrolou Ukrajiny, predovšetkým je to povodie Čierneho mora – Odesa a blízke prístavy“. Ak Ukrajina vyčistí prístavy od mín, lode s obilím budú môcť odtiaľ vyplávať bez akýchkoľvek problémov, povedal ruský prezident Vladimír Putin.

„Neboli sme to my, kto zamínoval prístup k prístavu. Ukrajina ho zamínovala. Už som mnohokrát hovoril všetkým našim kolegom: nech odminujú a prosím, nech lode s obilím opustia prístavy. My zaručujeme pokojný a bezproblémový priechod. Ale žiadne problémy, prosím. Musí odmínovať a vyzdvihnúť tam z dna Čierneho mora lode, ktoré boli potopené, aby bolo sťažené preplávanie do tých prístavov na juhu Ukrajiny,“ povedal Putin v programe televíznej stanice Rossija 24.

Medzi ďalšími variantmi menoval možnosti vývozu obilia cez prístavy Berďansk a Mariupol, ktoré sú pod ruskou kontrolou, cez Dunaj, Maďarsko, Poľsko alebo Bielorusko. Posledná možnosť je najjednoduchšia a najlacnejšia, pretože obilie pôjde priamo do prístavov pobaltských štátov, ale k tomu je nutné zrušiť protibieloruské sankcie, povedal Putin.

Rusko je pripravené zvýšiť vývoz pšenice na 50 miliónov ton, povedal ruský prezident Vladimír Putin.

„V tomto poľnohospodárskom roku – 2021-2022 – vyvezieme 37 miliónov ton a v rokoch 2022-2023 si myslím, že zvýšime tento export na 50 miliónov ton,“ povedal Putin v rozhovore pre televízny kanál Rossija 24.

Zdroj: Armádny magazín

By Archa21