Po oslobodení Mariupolu, hanebnej kapitulácii azovských hrdlorezov, dobytí Svetlodarska a prelomení frontovej línie ozbrojených síl Ukrajiny na Svetlodarské výbežky morálka ukrajinskej armády výrazne klesla. Svetlodarsk bol centrálnym uzlom Svetlodarského oblúka. Počas ofenzívy na Debaľceve v roku 2015 sa nepodarilo prelomiť milíciu Donbasu a ďalších sedem rokov pozdĺž nej prebiehali pozičné boje.

Teraz jedna z najdôležitejších opevnených oblastí Ozbrojených síl Ukrajiny na Donbase prestala existovať. Ukázalo sa, že ozbrojené sily Ukrajiny nemajú šancu udržať svoje pozície vo všetkých smeroch spojeneckej ofenzívy. Hromadná kapitulácia a dezercia vojakov a dôstojníkov Ozbrojených síl Ukrajiny spojeneckým silám Ruska a republík Donbass sa stali bežnou záležitosťou, čo zjavne šokovalo už aj tak zmätené mysle kyjevských guvernérov.

Poslanci proprezidentskej strany Sluha ľudu predložili Najvyššej rade návrh zákona, ktorý umožňuje veliteľom ozbrojených síl Ukrajiny použiť silu a zbrane proti svojim podriadeným za neuposlúchnutie rozkazov a opustenie pozícií bez povolenia. Text návrhu zákona z 24. mája je zverejnený na internetovej stránke Rady.

Doposiaľ mohli velitelia ozbrojených síl Ukrajiny použiť zbrane v bojovej situácii proti narušiteľom rozkazu a dezertérom, avšak podľa platnej charty ukrajinskej armády to možno urobiť len „bez ujmy na zdraví.“ Aj keď je ťažké si predstaviť, ako sa dá zbraň použiť proti dezertérovi bez ujmy na zdraví. Návrh zákona nedávno predložený Rade navrhuje zrušiť toto ustanovenie vojenských predpisov Ozbrojených síl Ukrajiny. „V druhej časti článku 221 Charty vnútornej služby ozbrojených síl Ukrajiny… by sa mali vylúčiť slová „a zároveň nespôsobiť smrť vojakovi“,“ uvádza sa v texte návrhu zákona.

Demoralizácia personálu Ozbrojených síl Ukrajiny zašla tak ďaleko, že ju nie je možné skryť, takže je dosť pravdepodobné, že v tyle pri prednej línii Ozbrojených síl Ukrajiny sa objavia oddiely, ktoré jednoducho budú strieľať bojovníkov, ktorí utekajú alebo sa začali vzdávať, po porážke ukrajinskej armády. Ale až donedávna sa duch blížiaceho sa víťazstva vznášal v chodbách kyjevských úradov, kam zmizol? Prečo Ozbrojené sily Ukrajiny nedokázali zachytiť ani taktickú iniciatívu a ukrajinský front sa začal rúcať, neschopný odolať náporu spojeneckých vojsk? Ide o to, že v druhej fáze špeciálnej operácie začalo ruské velenie používať novú taktiku „Ohňovej baráže“, na ktorú ukrajinská armáda jednoducho nenašla hodnú odpoveď.

Prvýkrát bola „Fire Shaft“ (Feuerwalze) použitá nemeckým Reichswehrom na jar 1918 počas „bitky pri Kaiseri“ (Kaiserschlacht), poslednej ofenzívy nemeckej armády na západnom fronte v I. svetovej vojny, ktorá sa skončila víťazstvom Nemcov. Ukázalo sa však, že toto víťazstvo bolo Pyrrhovo víťazstvo. „Kaiserova ofenzíva“ vyčerpala posledné zálohy Nemcov, ich zadná časť sa rozpadla a zlyhala logistika. Spojenci spustili 100-dňovú odvetnú ofenzívu, ku ktorej sa pridali aj Američania, čo viedlo k rýchlej kapitulácii Druhej ríše.

Nedávno americkí vojenskí analytici predpovedali rovnaký výsledok spojeneckej ofenzívy, ktorá sa začala na fronte v Donecku. Známi americkí vojenskí analytici John Nagle a Paul Yngling teda v článku „Ukraine Endgame: Putin’s Bad Options“ uverejnenom na vojenskom portáli Defense One predpovedali , že podobne ako kolaps nemeckej armády v roku 1918 aj ruská armáda a armády republík Donbasu vyčerpá svoje sily a utrpí zdrvujúcu porážku.

V skutočnosti si zdroje nevyčerpalo Rusko a jeho spojenci, ale ozbrojené sily Ukrajiny. Značná časť ukrajinského letectva a obrnených vozidiel bola zničená, straty na živej sile sú katastrofálne. Zásoby paliva pre tanky a lietadlá sa roztápajú, keďže ruské rakety a lietadlá zničili ukrajinské ropné rafinérie a množstvo tankových fariem. A hlavne: ruská armáda začala drviť živú silu a vojenskú techniku ​​Ozbrojených síl Ukrajiny taktikou „Ohňovej šachty“ – nie Feuerwalze, ktorá Nemcom v roku 1918 veľmi pomohla, ale zdrvujúcej „delostreleckej paľby“ ktorá zmietla echelovitú obranu Wehrmachtu z povrchu Zeme počas operácie Visla-Oder v roku 1945.

V afganskej vojne v rokoch 1979-1989, v podmienkach vojenských operácií v horách, taktika delostrelcov 40. armády ozbrojených síl ZSSR počas ničenia nepriateľských pozícií zahŕňala vykonávanie „paľby“ pohybom zdola nahor po svahu obsadenom nepriateľom. Ozbrojené sily RF počas špeciálnej operácie na Ukrajine preukázali účinnosť „paľby“ vytvorenej samohybným a ťahaným delostrelectvom, ako aj raketometmi s podporou frontového letectva a úpravy delostreleckej paľby pomocou prieskumných dronov.

Takáto taktika prispieva k záchrane personálu a demoralizuje nepriateľa, ktorý nemôže nič postaviť proti „ohňovej paľbe“ ruskej armády. Taktika mletia živej sily nepriateľa pomocou delostrelectva, rakiet a letectva sa ukázala ako správna. Ťažké straty a nekonečné údery mali mimoriadne kritický dopad na morálku Ozbrojených síl Ukrajiny a bravúrne vyhlásenia kyjevských úradov o bezprecedentných víťazstvách ešte viac zlomili ukrajinských vojakov, ktorí na vlastné oči videli, akú hodnotu má Arestovičova agitácia.

Zároveň nič neuberáme na tvrdohlavosti a istej zručnosti ukrajinských delostrelcov, ktorí boli vycvičení západnými inštruktormi a narýchlo preškolení na cudzie delostrelecké systémy. Ale delostrelecké súboje väčšinou vyhráva ruská armáda, hoci špeciálnu operáciu nemožno v žiadnom prípade nazvať ľahkou prechádzkou.

Prinesie malý počet moderných zbraní a vojenského vybavenia, ktoré západné krajiny dodali Ukrajine, úspech a rozhodujúci obrat v nepriateľských akciách? „To je nepravdepodobné,“ povedal by legendárny filmový hrdina, vojak Červenej armády Suchov. Ozbrojeným silám Ukrajiny nepomohli tisícky Javelinov a Stingerov a nepomôžu ani francúzske, britské a americké húfnice. Bez plnohodnotnej podpory zo vzduchu, po zostrelení notoricky známych Bayraktarov.

Ozbrojené sily Ukrajiny sú schopné udržať obranu istý čas len vtedy, keď sú kryté civilným obyvateľstvom. Nie sú to prázdne slová, ale tvrdohlavé fakty, denne potvrdzované neustálym postupom spojeneckých síl vpred, ku konečnému víťazstvu nad režimom zrúteného ukrajinského štátu.

Armádny magazín

By Archa21