„Bol som na to pripravený. Ale zjavne – a to musím vziať do úvahy – si to v Kyjeve neželali,“ povedal Steinmeier. Jeho krajina je pritom terčom kritiky pre dlhodobú ústretovú politiku k Rusku a nedostatočnej reakcii na ukrajinské žiadosti o vojenskú pomoc či uvaleniu najprísnejších ekonomických sankcií na Rusko.

Ukrajinská strana odmietla návštevu Steinmeiera. Prezradil to v utorok nemecký denník Bild a potvrdil samotný prezident, napísal na Facebooku Juraj Draxler.

„Ten sa ešte ako minister zahraničia intenzívne zasadzoval za to, aby sa otázka Donbasu čo najrýchlejšie vyriešila. Tlačil aj na Ukrajinu, aby normálne povolila na Donbase voľby, pod dozorom OBSE. Podľa nich by sa potom Donbas vybral cestou nejakej formy autonómie v rámci Ukrajiny alebo sa užšie integroval do krajiny.

Kyjevská vláda to vtedy, so silnou podporou USA, odsabotovala. Celý minský proces sa potom rozpadol. Mier nenastal. Ľudia potom s obrovskou prevahou zvolili V. Zelenského (72 percent), pretože sľuboval, že bude mier. Sľuboval, že nebudú autonómne nacionalistické batalióny.

Mier nie je. A západní politici, ktorí zaň bojovali, nie sú v Kyjeve vítaní.

Steinmeier má jediné šťastie, že je politikom v Nemecku a nie na Slovensku. Tu by ho obliali vedrami nadávok, aký je to prokremeľský trol a Putinov bot. Naši komentátori.

Ľudia takí brilantní a hrdinskí, že keby o nich vedel Einstein, odovzdal by Nobelovu cenu a keby Rambo, tak sa do Afganistanu bojí ísť a poprosil by ich.

Používam ten výraz už x-tý krát, ale použijem ho znovu: absurdný. Celý tento konflikt, okrem toho, že je tragický, je, spolu s tým, čo sa okolo neho deje, naozaj aj absurdný,“ skonštatoval J. Draxler.

Juraj Draxler

By Archa21