Komentár Miroslava Vetríka:

Je to výsledok uprednostňovania osobných a cudzích záujmov pred záujmami vlastného národa. Absentovalo reálne videnie a zhodnotenie situácie. Najprv nezmyselnou diskrimináciou ruskej menšiny v dvoch separatistických republikách a potom nezmyselnou provokáciou vstúpiť do NATO.

Pri súčasnom technologickom pokroku, kedy raketa letí rýchlosťou 3 km za sekundu sa Ukrajina stala doslova predmestím Moskvy. Ktorý vlastenecký politik by vystavil svoj národ takémuto ohrozeniu? Dovolili by USA, aby boli takto ohrozené napr. z Kuby? Určite nie. Masívnosť vojenského ataku na celú Ukrajinu, ktorá má rozlohu 603.000 km2 – približne 12x väčšiu ako Slovensko – až vydesila.

Ruská armáda toto územie vyradila za jeden deň. Za pár minút zrušila celý systém protivzdušnej obrany a ukrajinské letiská ako prvé ľahli popolom. Tejto hrozbe sú zbytočne vystavené aj naše letiská.

Odmietam vojnu, odmietam ničenie ľudských životov a devastovanie národného hospodárstva. No na druhej strane chápem aj konanie Putina a rozumiem aj ukrajinskej túžbe rozvíjať sa v slobode. K tejto tragédii nemuselo dôjsť, keby sa zúčastnené strany viac počúvali, rešpektovali a hľadali reálne riešenia. Prehrali sme všetci. Aj my Slováci.

Nikoho neteší vojna za humnami. Tento konflikt sa nás dotkne veľmi bolestne. Odvetvia odkázané na ruské nerastné suroviny majú neistú budúcnosť. Cestovný ruch bol opäť zarezaný. Zahraniční turisti ku nám neprídu. Miesto nich už zajtra môžeme čakať tisíce utečencov. Sú odhady, že Ukrajinu opustí 5 miliónov ľudí.

Slovensko nemá potravinovú sebestačnosť. Pouvažujte, či by nebolo dobré si zadovážiť ešte nejaké zásoby potravín a liekov, kým ešte v obchodoch sú. Boli sme hodení do krízy, akej sme ešte nečelili.

Ak sa nezbavíme egocentrizmu, neobstojíme. Je čas na pokánie.

Historik a teológ Miroslav Vetrík

By Archa21