Rusko po uznaní Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky na východe Ukrajiny poslalo do tejto oblasti svoju armádu. Ukrajinské vedenie aj Západ sa proti tomu postavili. USA, Európska únia a Veľká Británia uvalili na Rusko nové sankcie.

Veľmi otázny je ďalší vývoj. Jedným z problémov, ktorý sa môže stať ďalšou rozbuškou konfliktu, sú hranice DĽR a LĽR, ktoré si nárokujú celý Donbas, no ovládajú ho len z tretiny. Vladimir Putin sa však vyjadril, že Rusko republiky uznalo v hraniciach, v ktorých sa vyhlásili. Čiže v rámci celého regiónu.

Ukrajinská spravodajská služba varuje, že ruské sily sa na Donbase nezastavia.

Ukrajina zavádza výnimočný stav

Ukrajina zavedie výnimočný stav vo všetkých regiónoch okrem Luhanskej a Doneckej oblasti, povedal dnes šéf ukrajinskej bezpečnostnej rady Oleksij Danilov. Trvať bude 30 dní a potom bude môcť byť predĺžený o ďalší mesiac. Rada národnej bezpečnosti a obrany žiada parlament o schválenie tohto kroku.

Danilov vysvetlil, že úrady môžu v prípade potreby zaviesť stanné právo aj zákaz vychádzania, ale v súčasnosti sa to neplánuje. Podľa ukrajinských zákonov výnimočný stav obmedzuje slobodu pohybu a zakazuje masové podujatia a štrajky. Zakazuje tiež zmeny ústavy krajiny, volebných zákonov a zakazuje konanie volieb.

Donecká a Luhanská oblasť, ktoré sú od roku 2014 v osobitnom režime, sú z nariadenia vyňaté. Okrem vyhlásenia výnimočného stavu Danilov prezradil, že Ukrajina povolá do armády 36 000 záložníkov.

Sankcie voči Rusku

Veľvyslanci krajín Európskej únie dnes schválili balík sankcií proti Rusku, na ktorého obrysoch sa úniové štáty dohodli v utorok.

Na sankčnom zozname po novom figurujú dve desiatky vysokopostavených činiteľov, je medzi nimi napríklad minister obrany Sergej Šojgu. Postihy sa týkajú aj viac ako troch stoviek poslancov dolnej komory ruského parlamentu, ktorí hlasovali za uznanie nezávislosti separatistických regiónov.

Sankcie zasiahnu aj veľké banky, obmedzujú prístup ruského režimu na finančný a kapitálový trh EÚ a mieria aj na obchod s neuznanými republikami na východe Ukrajiny. Vlády členských krajín by mali sankcie formálne písomne potvrdiť v priebehu niekoľkých hodín.

Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba dnes vyzval Západ, aby s ekonomickými postihmi voči Rusku pritvrdil.

Zdroj

Zdroj

By Archa21