Zelenskyj podpísal žiadosť o prijatie Ukrajiny do EÚ. Dokumenty sú už na ceste do Bruselu. V prejave počas dňa povedal, že Ukrajina žiada o okamžité prijatie do Európskej únie podľa novej špeciálnej procedúry. Parlament to označil za „historickú chvíľu“.

Zelenskyj v pondelok vo videu vyhlásil, že žiada Európsku úniu o okamžité pristúpenie podľa nového osobitného postupu. „Vyzývame Európsku úniu, aby okamžite začlenila Ukrajinu (do EÚ) prostredníctvom nového osobitného postupu,“ vyhlásil prezident.

Prezidenti ôsmich krajín EÚ chcú ihneď udeliť Ukrajine štatút kandidáta na vstup do EÚ

Prezidenti ôsmich členských štátov Európskej únie, vrátane Slovenska, v pondelok vyzvali členské krajiny EÚ, aby umožnili okamžite udeliť Ukrajine štatút kandidáta EÚ a začať prístupové rokovania. O spoločnom otvorenom liste informoval Pražský hrad. Prezidenti Bulharska, Česka, Estónska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Slovenska a Slovinska vyjadrili pevné presvedčenie, že Ukrajina si zaslúži perspektívu pristúpenia k EÚ.

Komentár Eduarda Chmelára

Prijať Ukrajinu do EÚ v tomto stave je čisté šialenstvo, napísal na Facebooku Doc. Chmelár.

„Kategoricky nesúhlasím s postojom prezidentov, ktorí ako hlavný argument uviedli, že Ukrajina si to „zaslúži“. Členstvo v EÚ, však, preboha, nie je za zásluhy. A nie je to ani bezpečnostný dáždnik. Je to exkluzívny klub. Na to, aby ste sa tam dostali, musíte splniť náročné politické, ekonomické a inštitucionálne kritériá. Musel ich splniť každý, vrátane nás. Bez týchto demokratických štandardov by Európska únia nemala zmysel,“ myslí si.

„Ukrajina však nie je demokratický štát. Podľa medzinárodne rešpektovaného Index of Democracy patrí medzi hybridné režimy a je až na 86. mieste. Aj autoritatívny režim v Tunisku je na tom lepšie. Na jednej strane neustále šikanujeme Srbsko, ktoré so 63. priečkou patrí medzi rovnako demokratické štáty ako Rumunsko, a na druhej strane chceme medzi seba pustiť hybridný režim s obrovským množstvom problémov?

Jedna vec je pomáhať brániacej sa Ukrajine, a druhá vec je vziať na svoje plecia všetky úlohy, ktoré musí splniť sama. A všetci vedia, že Ukrajina má obrovské problémy, že je to korupciou rozožratý a ekonomicky sa rozkladajúci štát, v ktorom je vodca najpopulárnejšej strany v krajine v domácom väzení, v ktorom sú kruto prenasledované menšiny tak ako nikde v Európe, v ktorom prakticky neexistuje nezávislú súdnictvo a v ktorom sú zakázané viaceré opozičné médiá.

A to už ani nehovorím o ekonomickej stránke – po brexite bol každý uzrozumený, že na ďalšie rozširovanie nie sú peniaze. Odkiaľ ich chceme vziať dnes? Sme ochotní doslova a dopísmena živiť Ukrajinu? Preto podporujem realistické stanovisko šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella, že členstvo Ukrajiny v Európskej únii nie je na programe dňa. Momentálne jej treba pomáhať, ale nie tak, že si kolektívne pustíme žilou,“ napísal Eduard Chmelár.

Zdroj: TASR, FB E. Chmelár

By Archa21