Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyzval v utorok 29. marca krajiny sveta, aby zakázali používanie písmena „Z“, ktorým je označená časť vozidiel ruských inváznych vojsk na Ukrajine. Podľa Kulebu by používanie tohto symbolu malo byť trestné, keďže ide o verejné vyjadrenie podpory vojenskej agresii, informoval denník The Guardian.

„Vyzývam všetky štáty, aby kriminalizovali používanie symbolu ‚Z‘ ako spôsobu vyjadrenia podpory agresívnej vojne, ktorú voči Ukrajine vedie Rusko,“ napísal v utorok na Twitteri šéf ukrajinskej diplomacie.

Písmeno „Z“ podľa neho symbolizuje vojnové zločiny, zbombardované mestá a tisíce zavraždených obyvateľov Ukrajiny. Verejná podpora takýchto barbarských činov by mala byť zakázaná, uviedol Kuleba.

Čo presne znamená písmeno „Z“ v kontexte vojny na Ukrajine nie je jasné, respektíve existuje niekoľko rôznych vysvetlení. Samotné ruské ministerstvo obrany uviedlo, že ide o symbol víťazstva, alebo boja za mier a za pravdu alebo za „demilitarizáciu“ a „denacifikáciu“ Ukrajiny.

V Rusku sa začalo písmeno „Z“ objavovať na budovách, autách, oblečení a sociálnych sieťach na znak podpory špeciálnej vojenskej operácie.

Zavedenie takýchto zákazov na základe ustanovení o verejnom schvaľovaní trestných činov v uplynulých dňoch avizovali niektoré nemecké spolkové krajiny

Niektoré nemecké spolkové krajiny oznámili, že verejné používanie písmena „Z“, bude považované za podporu ruskej agresie a bude trestné. V pondelok 2. marca to oznámila šéfka rezortu vnútra krajinskej vlády hlavného mesta Berlín Iris Sprangerová.

Sprangerová v rozhovore pre denník Tagesspiegel odkázala na článok 140 Trestného zákona, ktorý hovorí o trestnej zodpovednosti za schvaľovanie určitých trestných činov. Za jeho porušenie môže hroziť pokuta alebo trest odňatia slobody až na tri roky.

Už v piatok spolkové krajiny Bavorsko a Dolné Sasko oznámili, že budú použitie písmena „Z“ kriminalizovať. V meste Stuttgart a v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko sa miestni zákonodarcovia prikláňajú k zákazu jeho používania.

„Symbol fašizmu Putina v podobe písmena „Z“ by mali zakázať v celom Nemecku,“ vyhlásil minister pre utečencov v Severnom Porýní-Vestfálsku Joachim Stamp.

Nie všetky ruské jednotky na Ukrajine používajú označenie svojej techniky písmenom „Z“, niektoré používajú písmená „V“, „O“, „X“ alebo „A“.

Ako píše DPA, písmeno „Z“ podľa ruského ministerstva obrany označuje slovné spojenie „Za víťazstvo“.

TASR

By Archa21