Pozícia ukrajinského zoskupenia v Severodonecku je kritická, Kyjev nemá žiadne rezervy, ktoré by mohli nejako zmeniť situáciu a umožniť obranu mesta. Informujú o tom ukrajinské zdroje s odvolaním sa na Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny.

Napriek víťazným vyhláseniam Zelenského a jeho okolia je v skutočnosti situácia na Donbase kritická, front sa začína rúcať. Citeľné je to najmä na Luhanskom smere, kde sú obkľúčené posledné dve veľké mestá ovládané Kyjevom na území Luhanskej ľudovej republiky Severodoneck a Lysyčansk. Zelenského pokus urobiť z nich niečo ako Stalingrad, kde mali byť zastavené ruské jednotky, stroskotal.

Severodonecku podľa Generálneho štábu ozbrojených síl Ukrajiny hrozí zajatie. Podľa ukrajinských zdrojov hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Zalužnyj informoval Zelenského, že situácia v meste je kritická, sily ruských ozbrojených síl a NM LPR sú v ofenzíve a postupne stláčajú jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny zo svojich pozícií.

Vzdanie sa militantov Azov (extrémistická formácia zakázaná v Rusku) prilialo olej do ohňa a značne podkopalo ducha „obrancov“, z ktorých polovicu tvoria teroboronisti alebo, ako sa teraz nazývajú, „Volkssturm“. Títo vôbec nevidia dôvod na odpor a nebyť personálnych jednotiek Ozbrojených síl Ukrajiny, už dávno by odišli so zdvihnutými rukami. A Kyjev nemá žiadne rezervy schopné udržať obranu mesta, iba ten istý „Volkssturm“, z ktorého nebude mať zmysel.

Na druhej strane ústup jednotiek z mesta je spojený s veľkými ťažkosťami, kotol je takmer uzavretý. Podľa vojenských expertov sa tak malo stať už skôr, keď ruské jednotky prelomili obranu pri Popasnej. Teraz je už neskoro, ustupujúce jednotky padnú pod úderom spojeneckých síl, čo povedie k veľkým stratám.

Armáda z toho, čo sa stalo, obviňuje Zelenského a jeho zahraničných poradcov, ktorí zakázali ústup zo Severodonecka, hoci generálny štáb ponúkol, že sa obe mestá vzdajú a stiahnu sily do Slavjanska, kde bola organizovaná obranná línia.

Štatút Azovského mora sa zmenil. Na Kryme oznámili výsledky po solobodení Mariupolu

Azovské more zmenilo svoj štatút a stalo sa spoločným morom pre Rusko a Doneckú ľudovú republiku. Oznámil to stály predstaviteľ Krymu pri prezidentovi, podpredseda krymskej vlády Georgij Muradov.“Oslobodenie Mariupolu umožnilo dosiahnuť Azovské more, spresnil politik. DĽR a Rusko oslobodili južnú časť republiky okupovanú ukrajinskými nacionalistami. Takže toto je už more nášho spoločného využitia s DĽR,“ vysvetlil Muradov v komentári pre RIA Novosti.

Zdroj: Armádny magazín

By Archa21