Počas posledných 24 hodín zasiahli ruské sily vysoko presnými raketami odpaľovanými zo vzduchu 48 miest sústredenia živej sily a vojenskej techniky Ozbrojených síl Ukrajiny, dve delostrelecké batérie a dva muničné sklady v okresoch Nikolajevka a Berestovoje v Doneckej ľudovej republike (DLR). Informoval o tom na brífingu hovorca Ministerstva obrany RF generálmajor Igor Konašenkov.

„V okolí obce Dneprovskoje v Nikolajevskej oblasti bolo zlikvidované ukrajinské centrum rádioelektronickej rozviedky vrátane 11 vojakov a tiež 15 zahraničných odborníkov z technického a pohotovostného útvaru, ktorí tam prišli s ochrankou,“ povedal Konašenkov. Generálmajor dodal, že v Nikolajevke ruskí vojaci zlikvidovali ukrajinské odpaľovacie zariadenie protivzdušného raketového systému Osa-AKM. V Čugujevke bol zničený osvetľovací a navádzací radar ukrajinského protivzdušného raketového systému S-300.

Podľa poslednej informácie Ministerstva obrany RF bolo od začiatku špeciálnej operácie zlikvidovaných celkom 179 lietadiel, 127 vrtuľníkov, 1019 bezpilotných strojov, 323 protivzdušných raketových systémov, 3266 tankov a ďalších bojových obrnených vozidiel, 433 raketometov, 1682 kusov poľnej špeciálnej vojenskej automobilovej techniky.

Deň predtým na ministerstve oznámili, že ruské vojenské jednotky zasiahli tromi raketami Kaliber vojenskú infraštruktúru Ukrajiny z fregaty v Čiernom mori. V ten istý deň informoval náčelník Národného centra riadenia obrany RF Michail Mizincev, že ukrajinské vojská umiestnili ťažké zbrane v zdravotníckych zariadeniach Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky a tiež v ukrajinských mestách. Obrnená technika a delostrelecké palebné pozície boli rozmiestnené najmä v zdravotníckom zariadení v Lysyčansku a Slavjansku.

Vojenský expert Alexej Leonkov prehovoril o pláne „B“ Západu. Podľa neho „ukrajinská armáda už dochádza“ a západní „partneri“ musia urýchlene zmeniť taktiku.

„Ozbrojené sily Ukrajiny majú jednu porážku za druhou a tiež aktívne strácajú techniku, povedal Leonkov pre denník Narodnie novosti. Ruská armáda v súčasnosti prakticky zničila ukrajinské letectvo. Veľmi skoro budú porazené ukrajinské sily, ktoré Západ dlhé roky cvičil a vyzbrojoval, preto USA a Európa hľadajú inú taktiku, ako si udržať vplyv nad Ukrajinou.“

„Jednou z núdzových možností bol pokus Poľska zmocniť sa západných oblastí Ukrajiny. Nie je náhoda, že prezident krajiny Andrzej Duda vystúpil v Najvyššej rade a hovoril o absencii hraníc s Ukrajinou.“

„Faktom je, že Západ chápe, že ukrajinská armáda bude porazená. A znovu nájsť takúto armádu v krátkom čase nebude fungovať,“ vysvetlil odborník.

Pripomeňme, že asi pred mesiacom sa začala druhá fáza špeciálnej operácie na Ukrajine, ktorá je celá zameraná na Donbas. Jedným z najvýznamnejších ruských víťazstiev bolo dobytie strategicky dôležitého mesta Mariupol.

Zdroj: Armádny magazín

By Archa21