Ukrajinskí militanti sa počas posledných dní dvakrát pokúsili vymaniť z obkľúčenia závodu Azovstal v Mariupole. „Išlo o dva pokusy dostať sa u Azovstalu severným smerom, ale obidva boli zastavené,“ dosvedčil spravodajca denníka RIA Novosti.

Ruské jednotky a sily DĽR obkľúčili Mariupol 7. marca a mesto sa podarilo takmer úplne „vyčistiť“. Situácia je pod kontrolou, boje pokračujú iba v areáli závodu Azovstal, v ktorom sa ukrývajú zvyšky nacionalistického pluku Azov. Ruská armáda ponúkla členom pluku, aby zložili zbrane a vzdali sa. Ponuka bola platná do nedele do 13:00 hodiny. Všetkým, ktorí by sa vzdali, bolo zaručené zachovanie života. Zablokovaní nacionalisti boli podľa rádiových odposluchov v bezvýchodiskovej situácii, prakticky im došla voda, jedlo a dochádza im aj munícia. Za 24 hodín bolo uskutočnených 367 rádiových odpočúvaní, radikáli nástojčivo požadovali od Kyjeva povolenie vzdať sa, ale dostali kategorické odmietnutie. Zelenskyj si neželá, aby sa hrdinovia vzdali a zničili legendu o „bezpríkladnej odvahe“ obrancov Mariupolu. Podľa ministerstva obrany sa v Mariupole doteraz vzdalo 1 464 ukrajinských vojakov. Počet militantov, ktorí sa uchýlili do závodu je približne 2,5 tisíc ľudí.

Nacionalisti z pluku Azov, proti ktorým bolo v Rusku začaté trestné konanie, sa netešia rešpektu obyvateľov Mariupolu, povedal pre RIA Novosti obyvateľ mesta Michail. Vysvetlil, že Národný prápor sa snažil zmeniť krajinu po svojom.

„Nikto ich nemal rád. Neboli rešpektovaní. V prvom rade boli arogantní, chceli si vybudovať Ukrajinu pre seba. Ako Západ, ako Bandera. Sú to nacionalisti. Nie je to správne slovo. Nacisti,“ povedal.

Zdroj: ria.ru

By Archa21