Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena by mala v stredu oznámiť ďalšiu vojenskú pomoc pre Ukrajinu vo výške 750 miliónov dolárov na boj proti ruským silám, uviedli pre agentúru Reuters dvaja americkí predstavitelia oboznámení s touto záležitosťou. Pomoc by mala byť financovaná pomocou Presidential Drawdown Authority, nakoľko prezident môže povoliť prevod z amerických akcií bez súhlasu Kongresu ako reakciu na núdzovú situáciu.

Pentagon zvažuje možnosť poskytnúť Ukrajine vrtuľníky Mi-17 a terénne vozidlá Humvee v rámci nového balíka vojenskej pomoci. Zatiaľ nie je presne určené, aké druhy zbraní bude pomoc obsahovať.

Predošlý balík pomoci obsahoval húfnice, bezpilotné prostriedky pobrežnej obrany, obleky proti žiareniu, chemickej a biologickej ochrane, obranné protilietadlové strely Stinger a Javelin, muníciu a nepriestrelné vesty. Biely dom minulý týždeň potvrdil, že od 24. februára poskytol Ukrajine pomoc vo výške viac ako 1,7 miliardy dolárov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij nalieha na lídrov USA a Európy, aby poslali Ukrajine ťažšie zbrane a vybavenie.

Južná Kórea oznámila, že poslala Ukrajine nesmrtiacu vojenskú pomoc v hodnote viac ako 1,5 milióna dolárov. Soul podľa zdrojov agentúry Yonhap budúci týždeň pošle do Kyjeva nepriestrelné vesty, prilby, lieky a suché dávky. Južná Kórea zatiaľ neplánuje dodávať smrtiace zbrane Ukrajine.

Zdroj

By Archa21