Ukrajinská vláda v sobotu večer oznámila, že Spojené štáty nemajú námietky proti tomu, aby Poľsko poskytlo bojové lietadlá na pomoc Ukrajine. Pentagón predtým návrh Poľska dodávať takéto lietadlá Kyjevu odmietol ako „vysoko rizikový“. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Predstavitelia vo Washingtone „nemajú námietky proti presunu lietadiel. Podľa nášho úsudku je teraz loptička na poľskej strane. Budeme túto záležitosť ďalej rozoberať v rozhovoroch s poľskými kolegami“, napísal ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

Jeho vyjadrenia nasledovali krátko po stretnutí v Poľsku s kolegom z vlády ministrom obrany Oleksijom Reznikovom a s americkým prezidentom Joeom Bidenom. Šéf Bieleho domu bol na návšteve Poľska, členského štátu NATO a suseda Ukrajiny, aby mu prejavil podporu Spojených štátov.

Pentagón, americké ministerstvo obrany, predtým tento mesiac odmietol ako „vysoko rizikový“ plán posunúť bojové lietadlá z Poľska Kyjevu, aby mohol efektívnejšie bojovať proti ruským silám. Pentagón tým schladil snahy Ukrajiny získať väčšiu palebnú silu na oblohe.

„Ukrajina naliehavo potrebuje viac bojových lietadiel,“ napísal Kuleba a dodal, že Kyjev ich potrebuje „na vyrovnanie síl na oblohe.“ 

Varšava už predtým podporila plán, podľa ktorého Poľsko pošle Ukrajine svoje stíhacie lietadlá MiG-29 zo sovietskej éry cez americkú leteckú základňu Ramstein v Nemecku.

TASR

By Archa21