Nezaradení poslanci národnej rady okolo Miroslava Suju podali návrh na odvolanie ministra životného prostredia Jána Budaja z funkcie. Informovali o tom Suja s predsedom mimoparlamentnej Republiky Milanom Uhríkom.

Návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze spolu s nezaradenými poslancami z Republiky podpísali podľa slov Suju aj poslanci Smeru-SD. Ministrovi vyčítajú viacero vecí, okrem iného zlyhanie pri manažmente v oblasti medveďa hnedého.

„Prichádzame s návrhom na odvolanie vegetariána ministra Budaja. Je neschopný, nekompetentný a hlúpy, čo dokázal, keď povedal, že medvede sú vegetariáni, čím poukázal na to, že má nedostatky v učive základnej školy,“ skonštatoval Uhrík. Poukázal na nárast stretov ľudí s medveďmi a na ohrozenie ľudí na vidieku.

Suja dodal, že Budaj podľa nich nezlyhal len pri vedení envirorezortu. Vyčítal mu viacero vecí. „Jeho najväčšie zlyhanie je manažment medveďa hnedého, ktorý minister Budaj absolútne nezvládol,“ podčiarkol Suja. V zmysle rokovacieho poriadku musí predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) zvolať schôdzu do siedmich dní od podania návrhu.

Budaja v súvislosti s medveďmi kritizuje aj koaličný poslanec Patrick Linhart. Požiadal Výbor NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie o urýchlený poslanecký prieskum, prítomnosť ministra a okamžité zvládnutie situácie s premnoženým medveďom hnedým.

„Pokiaľ minister Budaj neprijme okamžité opatrenia na ochranu obyvateľstva pred premnoženými medveďmi, na podpisovej listine o jeho odvolaní spoločne s opozičnými poslancami môže figurovať aj môj podpis. Nebudem ďalej čakať na to, ako medveď zabije prvú mamičku s dieťaťom na bežnej prechádzke,“ uviedol s tým, že nepreferuje bezhlavý odstrel a komerčnú redukciu medveďov, ale monitorovanie a následnú elimináciu problémových jedincov. Žiada posilnenie monitorovacích zásahových tímov a riešenie problému.

Za stav s medveďmi nesie priamu politickú zodpovednosť minister životného prostredia Ján Budaj. Vyhlásil to predseda Sme rodina a parlamentu Boris Kollár v reakcii na ďalší útok medveďa na človeka.

„Dokedy budete otáľať? Kým ´vegetariáni´ zabijú prvé dieťa? Poprípade aj s jeho mamou? Je to vaša priama zodpovednosť a za tento stav či skôr ničnerobenie nesiete aj priamu politickú zodpovednosť a ak k takému niečomu príde, verte mi, že vás nebudeme držať,“ odkázal Kollár Budajovi na sociálnej sieti.

Budaj pod tlakom vyslal zásahový tím

Približne 100 ľudí protestovalo v stredu popoludní pred sídlom Štátnej ochrany prírody SR v Banskej Bystrici. Žiadali regulovaný odstrel medveďa hnedého, odstúpenie ministra životného prostredia Budaja, riaditeľky sekcie ochrany prírody na ministerstve Kataríny Butkovskej a riaditeľa Štátnej ochrany prírody Dušana Karasku.

Na protest pozýval podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Roman Malatinec (Smer, teraz Hlas), vystúpili aj viacerí predstavitelia samospráv.

Protest bol reakciou na posledné dva prípady útoku medveďa na človeka. Minulý piatok napadla medvedica vodiaca mláďatá muža pri ceste do práce z Hornej Vsi do Kopernice v okrese Žiar nad Hronom. V pondelok napadla iná medvedica muža pri kaplnke v Porube v okrese Prievidza.

V stredu popoludní naháňala medvedica s mláďatami horského záchranára z Oblastného strediska Veľká Fatra. Záchranár bol v službe, kráčal po turistickom chodníku z Novej hole nad Donovalmi, kde bol opraviť meteorologickú stanicu. Pred medvedicou vyliezol na strom. Počas útoku utrpel tržnú ranu na hlave.

Na Poľanu v piatok odišla časť Zásahového tímu pre medveďa hnedého s 50 poľovníkmi. „Budú regulovať medvede, ktoré miestne autority alebo obyvatelia označia za problémové, teda že ich ohrozujú alebo schádzajú z horských polôh do intravilánu,“ oznámil Budaj.

Okrem toho by mali redukovať aj takzvané kukuričné medvede. Podľa Budaja medvede doplácajú na ľudské chyby, ako sú vnadenie zveri či výsadba kukurice v horských oblastiach.

Zdroje: TA3, Denník N

By Archa21