Bude to silne pokrytecká hra. Formálne sa EÚ tvári jednotne a ochotne. Reálne je však pre západný klub Únie (Nemecko, Francúzsko, Holandsko) celkom neprijateľné, aby sa Ukrajina stala plnoprávnym členom EÚ.

Jeden z dôvodov je formálny – členské krajiny EÚ by mali mať upratané vzťahy so susedmi či s vlastnými menšinami. Kvôli základnej stabilite, prosperite a znižovaniu rizík vojny (to bola pôvodná misia EÚ). Ukrajina nič z toho nespĺňa. Od roku 2014 komunikovala s miliónovými ruskými menšinami na východe Ukrajiny prevažne delostrelecky, rokovania a dohody s Ruskom o vzájomných zárukách osem rokov odmietala (následky tejto smelej politiky Kyjeva sú dnes ničivé aj pre Ukrajinu, aj pre stabilitu Európy a prosperitu EÚ).

Druhý dôvod je geopolitický. Ak by sa Ukrajina stala členom EÚ, mocenské ťažisko Únie by sa presunulo zo západného klubu na východný (k Poľsku, Ukrajine a východnému bloku). Takéto preformátovanie EÚ môžu Nemecko, Francúzsko a Holandsko podporiť len ťažko. Výsledkom bude zrejme turecký scenár – reči, frázy, nátlak na plnenie podmienok, no bez reálnej koncovky pre poslušného „kandidáta“.

Pre EÚ bude zrejme táto hra čiastočne výhodná. Bude mať páky na Ukrajinu.

Pre Ukrajinu to bude niečo ako šprint v kruhu.

Podobne ako pri jej „integrácii do NATO“. Spojené štáty Ukrajinu zaťahovali do NATO od roku 2008. Výsledok: NATO bolo de facto prítomné na Ukrajine osem rokov. No naopak to nefungovalo. Ukrajina nedostala nijaké bezpečnostné záruky pre prípad, že jej riskantná politika povedie k čelnej zrážke s Ruskom.

Po februári 2022 v tom Ukrajina ostala vojensky sama.

Ako náplasť dostala len zbrane a muníciu (na úver, aby mal Západ na Ukrajinu páky ako veriteľ).

A ešte dostala hmlistý prísľub členstva v EÚ, pri ktorom sa Berlín a Paríž súcitne usmievajú…

Dag Daniš

By Archa21