A ďalších 14 pripravuje. Česká republika tým reaguje na „dezinformačnú kampaň“ .

Internetové združenie CZ.NIC po konzultáciách s bezpečnostnými zložkami štátu a na základe odporúčania vlády zablokovalo v Českej republike osem webov. Stránky v súvislosti s inváziou Ruska na Ukrajinu ohrozovali českú národnú bezpečnosť, tvrdia.

Ide o weby Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz.

Tento mimoriadny krok je podľa výkonného riaditeľa združenia Ondřeja Filipa reakciou na vojenský útok ruskej armády proti Ukrajine.

„Agresia Ruskej federácie proti Ukrajine dlhodobo sprevádza dezinformačnú kampaň vo viacerých internetových médiách, ktoré využívajú českú národnú doménu. Pretože sa tieto informácie cielene nezakladajú na pravde a preukázateľne podnecujú k šíreniu vykonštruovaných fám, oznámení a nestability v spoločnosti, rozhodli sme sa po konzultáciách s najvyššími predstaviteľovi štátu tieto výrazné dezinformačné internetové médiá zablokovať,“ uviedol Filip.

Pre technické princípy fungovania protokolu DNS môže podľa zástupcov združenia nejaký čas trvať, než budú weby v jednotlivých sieťach nedostupné.

Nemuselo by sa skončiť iba pri doménach, podľa Lupa.cz totiž Národné centrum kybernetických operácií pri Vojenskom spravodajstve žiada blokáciu 22 webov priamo zo strany poskytovateľov pripojenia (ISP) a ďalších členov združených v peeringovom uzle NIX.

Na zozname je 8 webov, ktoré už zablokoval CZ.NIC na úrovni domény. 

Ostatné sú: Ac24.cz, cz.sputniknews.com, Cz24.news, Eurabia.cz, Infokuryr.cz, narodninoviny.cz, Novarepublika.cz, Nwoo.org, Pravyprostor.cz, rukojmi.cz, Slovanskenebe.com, Svobodnenoviny.eu, Svobodny-vysilac.cz a Zvedavec.org.

Zdroj

By Archa21