Kanada už druhý týždeň čelí blokáde kamionistov na mnohých miestach krajiny. Ľudia sa cítia oprávnene podvedení, nakoľko zaočkovanosť v krajine presiahla 90% a k sľubovanému zrušeniu zdravotných obmedzení nedošlo. Od kamionistov sa vyžaduje povinné očkovanie pri prechode hranice medzi USA a Kanadou. Mnohí prišli o prácu a sú odhodlaní v blokáde pokračovať, pokiaľ nebudú zrušené všetky covidové obmedzenia. Zdá sa, že nateraz, pod tlakom demonštrujúcich sa opatrenia začínajú – veľmi pomaly a opatrne – uvoľňovať. Ešte však nie je vyhraté.

V Alberte sa preukazovanie očkovacími pasmi skončilo

Alberta, najkonzervatívnejšia kanadská provincia, zrušila očkovacie pasy v utorok o polnoci a do konca mesiaca sa plánuje zbaviť povinných rúšok.

Ako oznámil guvernér Jason Kenney: „Je čas začať sa učiť žiť s Covidom. Tieto obmedzenia viedli k hroznému rozdeleniu. V núdzovom stave nemôžeme zostať navždy.“

Kenney čelí obvineniam, že upúšťa od opatrení, aby upokojil demonštrantov, ktorí narúšajú dopravu na hraničnom priechode s USA, neďaleko Coutts. Oznámenie Kenneyho o zrušení očkovacích pasov a postupnom uvoľňovaní reštrikcií v utorok večer demonštrantov neuspokojilo. Po jeho tlačovej konferencii obnovili blokádu blízko hraníc.

Kenney oznámil, že v Alberte dôjde k postupnému trojstupňovému uvoľňovaniu obmedzení.

V prvej fáze sa počas nadchádzajúceho víkendu odstránia takmer všetky obmedzenia pre deti, vrátane nariadenia o povinnom nosení rúšok v školách (od škôlky po 12. ročník). „Je načase nechať deti – byť deťmi,“ povedal Kenney.

V platnosti však zostanú určité kapacitné limity, vrátane obmedzenia otváracích hodín reštaurácií, podávania alkoholu a kapacity stolov. Prevádzky, ktoré môžu pojať od 500 do 1 000 ľudí, zostávajú obmedzené na 500. Miesta s 1 000 alebo viac ľuďmi musia zostať obmedzené na 50 % svojej kapacity.

Hospitalizácie v Alberte majú v poslednej dobe klesajúci trend, povedal Kenney. V nemocniciach je momentálne 1 494 pacientov, na JIS 129 pacientov.

Za predpokladu, že počet hospitalizácií bude naďalej klesať, provincia sa po troch týždňoch monitorovania zmien presunie do fázy číslo 2. Týmto krokom by sa zrušili takmer všetky zostávajúce obmedzenia, vrátane všeobecnej povinnosti nosenia rúšok, povinnej práce z domu a kapacitných limitov. Kenney dúfa, že Alberta dosiahne túto fázu do 1. marca. V poslednej fáze by sa zrušili všetky obmedzenia. Kenney upozornil, že ak systém zdravotnej starostlivosti bude hlásiť preťaženie, provincia bude musieť zrušenie pravidiel pozastaviť.

„Hrozba Covidu-19 pre verejné zdravie už neprevažuje nad mimoriadne škodlivým vplyvom zdravotných obmedzení,“ myslí si Kenney.

Ostatné provincie sú opatrnejšie

Alberta, Saskatchewan, Quebec, Ostrov princa Edwarda a Nové Škótsko tento týždeň oznámili plány na zmiernenie niektorých preventívnych opatrení. 

Alberta a Saskatchewan v utorok predstavili plány na rýchle ukončenie pandemických obmedzení, čo je zmena politiky, ktorá sa stala terčom ostrej kritiky zo strany učiteľov, starostov veľkých miest, domorodých vodcov, zdravotníckych pracovníkov a niektorých firiem. Dve západné provincie boli opäť rozpoltené medzi podporovateľmi mandátov a rastúcou netrpezlivosťou verejnosti voči pandemickým obmedzeniam.

Amarjeet Sohi, starosta Edmontonu povedal, že opatrenia proti covidu boli účinné a obvinil Zjednotenú konzervatívnu stranu z toho, že postavila mestskú radu do pozície, v ktorej je nútená zvážiť svoje konanie. „Musíme urobiť, čo môžeme, aby sme ochránili Edmontončanov,“ povedal v stredu novinárom, „sme teraz nútení preskúmať tieto opatrenia.“

Ministerka zdravotníctva Ontária Christine Elliottová v stredu oznámila, že provincia neplánuje urýchliť svoj plán postupného znovuotvorenia. „Od začiatku sme hovorili, že chceme zmierniť obmedzenia hneď, ako to bude bezpečné. Ale robíme to veľmi opatrne a obozretne,“ povedala Elliottová.

Kanadský premiér sa ustúpiť nechystá. „Blokácie a nezákonné demonštrácie sú neprijateľné a negatívne ovplyvňujú podniky a výrobcov,“ povedal Trudeau v stredu, „musíme urobiť všetko pre to, aby sme ich ukončili.“

V centre Ottawy zostáva približne 400 kamiónov. Ottawská polícia varovala, že „ktokoľvek, kto blokuje ulice alebo pomáha pri ich blokovaní, sa môže dopustiť trestného činu“. Dodali, že odsúdenie za trestný čin môže mať za následok zabavenie vozidiel a znemožnenie vstupu do USA. Policajný zbor tiež zvýšil pokuty za hluk, ponechanie motorov na voľnobeh a iné priestupky v meste na 1 000 kanadských dolárov (790 USD) za priestupok.

By Archa21