Srbský prezident Aleksandar Vučič si v nedeľňajších voľbách hlavy štátu zabezpečil ďalšie päťročné funkčné obdobie už v prvom kole. Krajina so siedmimi miliónmi obyvateľov volila prezidenta a členov 250-členného parlamentu.

Vyplýva to z prognóz inštitútov IPSOS a CESID zverejnených neskoro večer, podľa ktorých získal takmer 60 percent hlasov.

Samotný Vučič v televíznom vystúpení deklaroval svoje víťazstvo a podobne vyhlásil, že už v prvom kole dostal približne 60 percent hlasov. Jeho hlavný opozičný vyzývateľ, bývalý armádny generál Zdravko Ponoš získal podľa prognóz len niečo nad 17 percent hlasov.

V súbežných parlamentných voľbách podľa týchto prognóz, vychádzajúcich z priebežného sčítania hlasov, zvíťazila Vučičova Srbská pokroková strana (SNS) s približne 43 percentami hlasov.

Opozičnej koalícii Zjednotené Srbsko odhady predpovedajú druhé miesto so ziskom okolo 13 percent. Koaliční socialisti dostali podľa prognózy CESID 11,6 percenta hlasov. Doterajší vládnuci tábor tak bude mať v srbskom parlamente naďalej väčšinu. SNS je pri moci v krajine už desať rokov.

TASR, timesofisrael.com

By Archa21