Od 24. februára sa sype kritika na hlavu českého pesničkára Jaromíra Nohavicu spolu so zákazom jeho koncertov, a to aj preto, že odmietol vrátiť vyznamenanie od ruského prezidenta Vladimíra Putina – Puškinovu medailu.

To isté ocenenie dostal ako vôbec prvý Čech dnes už bývalý prezident Václav Klaus. Medailu v roku 2007 dostal z rúk ruského veľvyslanca Alexeja Fedotova na Pražskom hrade spoločne s Puškinovým románom Evžen Oněgin. Kremeľ vtedy vo vyhlásení uviedol, že si Klaus ocenenie zaslúžil za „zblíženie národov a zachovanie ich kultúrneho dedičstva“. A exprezident, rovnako ako Nohavica, odmieta návrhy, že mal medailu po ruskej invázii na Ukrajinu vrátiť.

„Považujem za detinské túto medailu demonštratívne niekomu vracať. To je niečo, na čo by som sa neznížil. To by som musel byť vedený na popravisko, aby som niečo také eventuálne mohol urobiť. A nie je to žiadna Putinova medaila. To je medaila Puškinova,“ konštatuje bývalý prezident Klaus v rozhovore pre Lidovky.cz.

Vyznamenanie Ruskej federácie, ktorým ruský prezident oceňuje prínos dekorovanej osobnosti v oblasti kultúrnej, v literatúre, humanitných vedách či ďalších umeleckých odboroch, je udeľované ako občanom Ruska, tak aj cudzincom.

„Ja som ju tiež ako Puškinovu medailu dostal. Za druhé nevymyslel ju Putin, ale jeho predchodca Jeľcin. Takže to nie je žiadny Putinom vytvorený poriadok alebo niečo také. Po tretie to nie je medaila ruského prezidenta, ale Ruskej federácie,“ podotýka exprezident k vyznamenaniu, ktoré inicioval vtedajší ruský prezident Boris Jeľcin v roku 1999 pri príležitosti dvojstého výročia Puškinovho narodenia a ktorého udelenie vždy musí potvrdiť ruský prezident.

„Odmietam tieto triviálne hračky s tým udelením. A najmä odmietam aj dnes existujúce lacné russobijstvo a odmietam šmahom popieranie ruskej kultúry a všetkých podobných vecí,“ dodáva Klaus.

Celý rozhovor nájdete: tu.

Zdroj: lidovky.cz

By Archa21