Prečo majú niektorí ľudia s koronavírusom ťažký priebeh ochorenia, skončia v nemocnici, prípadne infekcia im prináša fatálne následky a iní ju prekonajú tak, že si chorobu ani nevšimnú? To bola dosiaľ jedna z najväčších záhad „pandémie“ covidu-19, píše Trend.

Izraelskí vedci túto „záhadu“ zrejme rozlúskli. Vo svojej štúdii našli prepojenie medzi nedostatkom vitamínu D a vážnejšími zdravotnými komplikáciami.

O tom, akú silu má tento dôležitý vitamín, sa vie už dávno. Zvykne sa volať aj „slnečný“, keďže pochádza z priameho slnečného žiarenia. Pomáha posilniť imunitný systém, aby sa vysporiadal s vírusmi, ktoré napádajú pľúca. Je tiež životne dôležitý pre zdravie kostí. Vedci z Izraela teraz konštatovali, že vitamín D je „jedným dielom komplexnej skladačky“, ktorá je základom závažného priebehu ochorenia covidu-19.

Pomer 50:10

Vo svojej štúdii, zverejnenej v odbornom časopise PLOS One zistili výrazné rozdiely, keď porovnali pacientov, ktorí pred ochorením mali dostatočnú hladinu vitamínu D, s tými, ktorí ju nemali. U asi polovice ľudí, ktorým vitamín D chýbal pred tým, ako dostali covid-19, sa rozvinulo závažné ochorenie v porovnaní s menej ako 10 percentami ľudí, ktorí mali dostatočnú hladinu vitamínu v krvi.

Za referenčnú hodnotu sa považuje viac ako 20 nanogramov na mililiter krvi pre väčšinu ľudí, uviedlo americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, z ktorého citoval web businessinsider.com.

Pokračovanie: tu.

By Archa21