Na Slovensku má pôsobiť do 2100 vojakov Severoatlantickej aliancie. Tzv. posilnenú predsunutú prítomnosť NATO na území SR v stredu 9. marca odsúhlasila vláda. Návrh ešte musí odobriť Národná rada SR.

Slovenskú jednotku má tvoriť do 600 českých, do 200 holandských, do 100 poľských a slovinských, do 400 amerických a do 700 nemeckých vojakov.

Posilnená predsunutá prítomnosť sa na Slovensku zriaďuje od 15. marca. „Cieľom je demonštrácia súdržnosti a deklarovanie pripravenosti brániť sa spoločne proti akejkoľvek hrozbe. Členské štáty NATO aj touto aktivitou potvrdzujú, že prípadný útok na jedného člena bude považovaný za útok na všetkých,“ uviedla hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Pomoc Ukrajine vyjde Slovákov na dve miliardy eur

Matovič už hovorí o vyšších daniach pre ľudí. Putin okradol Slovákov o peniaze.

K dispozícii je na to vyčlenených doteraz zhruba pol miliardy eur od Európskej únie (EÚ), ale dnes už je zrejmé, že to stačiť nebude. „Polmiliardový balík zďaleka nepostačí, pokiaľ ide o Slovensko či susedné Poľsko na zabezpečenie celého procesu s prechodom utečencov. Tiež treba zabezpečiť ich ubytovanie, zdravotnú starostlivosť i dávky v hmotnej núdzi“ uviedol I. Matovič.

Minister spresnil, že nie je optimista v tom, že eurokomisia (EK) všetky náklady Slovensku preplatí. EÚ bude musieť podľa neho vytvoriť výraznejšie balíky pomoci voči takzvaným „nárazovým“ krajinám ako sú Poľsko, Slovensko či Rumunsko, ktoré zažívajú na svojom území priamy nápor utečencov.

Na otázku, či to Slovensku spôsobí finančné ťažkosti, odpovedal jednoznačne. „Treba sa pozrieť pravde do očí. Ja osobne odhadujem, že celkové náklady Slovenska, priamo či nepriamo súvisiace s vojnou, môžu dosiahnuť jednu až dve miliardy eur. Ide o polovicu všetkých daní z príjmu, ktoré platia zamestnanci na Slovensku,“ dodal I. Matovič.

Po rozpočítaní teda vojna stojí podľa jeho prepočtov jedného zamestnanca zhruba tisíc eur. „To sú peniaze, o ktoré by boli slovenskí zamestnanci bohatší, keby sme si tieto nemuseli požičať, a potom ich splácať cez vyššie dane a odvody. Z nich sa musia splatiť tieto náklady. Budú to obrovské ekonomické škody pre všetkých,“ spresnil minister financií pre TA3.

Inflácia podľa Matoviča klesať nebude. “Všetci sme žili v tom, že inflácia nám začne klesať. Na základe toho, čo Putin urobil, je dosť možné, že v Európe môže vystreliť inflácia na 15 percent,” informoval s tvrdením, že Putin okradol o peniaze Slovákov.

Už na začiatku februára I. Matovič avizoval, že ním navrhnutá daňovo-odvodová reforma sa pripravuje do legislatívnej podoby. Ekonomickí odborníci ju pre závažné dosahy na prax od začiatku označovali za tragédiu, najmä pokiaľ ide o dvakrát vyššie dane pre živnostníkov a minimálnu pomoc pre nízkopríjmových zamestnancov. Zrušia sa aj všetky odpočítateľné položky i ďalšie daňové zvýhodnenia, teda aspoň podľa predbežných prepočtov, ktoré minister koncom vlaňajška avizoval.

TASR

By Archa21