„Súdiť ma môžete o rok,“ vyhlásil v lete 2020 vrchný švédsky epidemiológ Anders Tegnell. Vtedy ešte doznievala jeho medzinárodná kritika, za vraj ľahostajný prístup ku Covidu-19. Švédsko nezaviedlo takmer žiadne uzávery, dokonca celý čas ponechalo otvorené základné školy. Rúška a respirátory nariadené neboli, iba odporúčané.

To všetko je známe, známe je aj to, že predpokladaná morová rana vo Švédsku neudrela. Už to bol cenný podnet a argument, prečo nabudúce pristupovať so skepsou k epidemiologickým modelom pánov matematikov. Podľa ich odhadov malo vo Švédsku počas prvej vlny na jar 2020 zahynúť na covid 90 tisíc Švédov; (v skutočnosti ich bolo 13 tisíc).

Úspech Tegnella bol ešte väčší. Nielen, že sa deti vo Švédsku vďaka trvalej školskej dochádzke neprepadali do hlbšej závislosti na internete, nielen, že ako štát nezatváral reštaurácie a služby a prevádzky, nemusel potom ani platiť podnikateľom za ušlý zisk. 

Švédsko vyhralo aj zo zdravotného hľadiska. Nadúmrtie, teda počet obyvateľov, ktorí zomrú akosi navyše oproti dlhodobému ročnému priemeru, zaznamenali Švédi v dvoch covidových rokoch 2020 – 2021 až prekvapivo málo. 

Symbolicky nedoceniteľné je, že tento nález pochádza priamo od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Zdroj: echo24.cz

By Archa21