Portál hornyzemplin.korzar.sme.sk uverejnil článok o Jánovi Stankovi, starostovi obce Parihuzovce v Sninskom okrese. Píšu v ňom, že dva z troch facebookových profilov starostu sa nachádzajú v zozname, ktorý polícia na svojej stránke Hoaxy a podvody na sociálnej sieti zverejňuje a pravidelne aktualizuje. Ide o databázu proruskej propagandy na Slovensku. Jeden profil v prvej, najhoršej kategórii „mimoriadne nebezpečné účty“ a ďalší v druhej kategórii „proruskí trolovia“. Niektorí „odborníci“ sú podľa sme.sk presvedčení o tom, že toxické antivaxerské a proruské názory v pozícii starostu sú v rozpore s plnením základného poslania verejného činiteľa na miestnej úrovni.

Starosta Stanko hodnovernosť zverejnenej databázy proruskej propagandy na oficiálnej stránke polície spochybňuje. Poslal nám vyjadrenie, ktoré zaslal e-mailom do redakcie Korzára (Sme) na doplnenie článku. Uverejňujeme ho v plnom znení.

Časť rozhovoru, ktorú autorizoval:

„Zverejňuje to jeden človek, je to môj názor, nemusí to byť pravda. Ja tiež môžem zverejniť niečo a povedať, že sú to nebezpečné osoby a médiá,“ povedal.

Bráni sa slobodou prejavu. „Každý môže povedať, čo nie je v rozpore so zákonom.

Žiadne moje zverejnené veci nie sú v rozpore so zákonom. Každý má právo na názor a má právo ho vyjadriť,“ zdôraznil. Zverejňovanie databázy pokladá za šírenie nenávisti medzi ľuďmi. „Jeden tvrdí jedno, druhý iné. To je sloboda, za ktorú sme v 89. roku bojovali.“

Na otázku, či plánuje prehodnotiť svoje vyjadrenia a zmierni ich, odpovedal protiotázkou. „Zmierni rétoriku aj naša vláda, ktorá dodáva zbrane jednej z bojujúcich strán. To nie je podpora vojny?,“ opýtal sa.

Zdôraznil, že je proti akejkoľvek vojne a zabíjaniu. „Som proti každej vojne, z ľavej či pravej strany, zo severu či z juhu, či červení či modrí. Pre záujmy bohatých vždy zomierajú len nevinní ľudia. Im vojna nič dobré neprinesie, ani nám. Stúpajú ceny energií, ľudia zomierajú. Vždy budem odsudzovať vojnu, či v Afganistane, Lýbii, či na Ukrajine.

Každú vojnu budem odsudzovať verejne,“ zdôraznil. Status, ktorý zverejnil v deň vypuknutia vojenského konfliktu na svojom skromnom profile na sociálnej sieti , že „Krysy z Ukrajiny už zdrhajú. O chvíľu začnú zo Slovenska. Kto prví utekal, keď sa začalo bombardovanie? Neboli to civilisti, ale vojnoví poradcovia. Tak som to čítal,“ vysvetlil.

Status už na profile nie je. Stanko je pripravený brániť sa voči prípadnej perzekúcii za názory právnou cestou. „Polícia už dva roky šikanuje ľudí za niečo, čo nie je podložené zákonom: za nosenie náhubkov. Čo môžeme od nej čakať?“ Starosta zdôraznil, že jeho profily na sociálnej sieti má ako súkromná osoba. Ani stránka, na ktorej je erb obce, nie je podľa jeho slov financovaná z obecných zdrojov a nie je oficiálna.

„Takýchto stránok si môže založiť kto chce koľko chce.“ Je presvedčený o tom, že pravda vždy, hoci aj po čase, vyjde na povrch. Novinárov obviňuje z „hľadania senzácií tam, kde nie sú“ a odporúča všetky tvrdenia podložiť dôkazom a overovať fakty. „Vtedy tomu ľudia uveria,“ dodal. Správy a články, ktoré zdieľa na svojich stránkach, si vyhľadáva cez deň, a večer, keď má čas, si ich prečíta. Priznal, že médiá, ktoré uverejňujú na webe „zamknuté“ články, ktoré sa dajú dočítať po spoplatení, nevyhľadáva.

„Prečo by som mal byť predplatiteľ? Nemám peniaze na rozhadzovanie. Noviny si nekupujem. Nech médiá poskytujú ľuďom informácie zadarmo, veď na to sú,“ uzavrel.

Časť, ktorá v písomnej podobe nebola zachytená:

Môže byť, súhlasím, napísal redakcii Korzára. Ale chýba mi ta časť, kde som sa pýtal, prečo sa novinári nikdy nepýtali Havla, aké je to humanitárne bombardovanie, ktorým ospravedlňoval bombardovanie Juhoslávie, doplnil e-mailom do redakcie.

Ja humanitárne bomby nepoznám, iba tie, čo berú životy. Aké myslel Havel, nikto sa nepýtal. Zároveň sa nikto nepýta, prečo si Srbi, podľa vyjadrení poslanca Osuského zaslúžili bombardovanie, čiže smrť?

A čo sa týka FB stránky Polície SR. Ministerstvo vnútra ma oficiálnu stránku www.minv.sk. Ostatné je neoficiálne. Čiže, ak má nejakú stránku na FB, môže na nej iba informovať zo svojej oficiálnej stránky.

Čl.2 ods. 2 Ústavy SR – „Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.“ A žiaden zákon nehovorí, že Polícia môže ľudí urážať, vyvyšovať sa, strašiť. Tak ako sa to robí na fb stránkach Polícia Slovenskej republiky.

Ak to robí polícia, tak je to hanba, a media by mali na to poukazovať, ak konkrétny človek, toho treba riešiť.

S úctou Ján Stanko.

By Archa21