Svetová zdravotnícka organizácia zvoláva na budúci týždeň (23. júna) svoj núdzový výbor v súvislosti s výskytom opičích kiahní. Účastníci zasadnutia posúdia, či je z tohto dôvodu potrebné vyhlásiť „globálny stav zdravotnej núdze“, ako sa to stalo v prípade koronavírusu.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil súčasný výskyt opičích kiahní „za nezvyčajný a znepokojujúci“. Pritom WHO zaznamenala do utorka 1600 nahlásených prípadov opičích kiahní a 1500 prípadov podozrenia v 39 krajinách sveta.

V 32 krajinách sa ohorenie pred májom nevyskytlo. V ďalších siedmich krajinách v Afrike sa tento vírus šíri už desaťročia.

Z afrických krajín hlásili dosiaľ 72 smrteľných prípadov. Šéf WHO doplnil, že možné úmrtie na opičie kiahne preverujú v Brazílii.

WHO v tejto spojitosti odporúča izoláciu infikovaných pacientov, ako aj dohladávanie ich kontaktov.

Naopak, neodporúča hromadné očkovanie obyvateľstva vzhľadom na nedostatočné klinické dáta a takisto obmedzené zásoby vakcín. O prípadnom očkovaní by sa malo rozhodovať v každom prípade samostatne na základe zváženia rizík a prospešnosti vakcíny pre daného jednotlivca.

Zdroj: www.ta3.com

By Archa21