Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predstavila tri možné scenáre, ktorými by sa ochorenie COVID-19 mohlo uberať v roku 2022.

V prípade najhoršieho scenára sa objaví nový, virulentnejší variant koronavírusu. WHO uviedla, že najpravdepodobnejší budúci vývoj je ten, že závažnosť ochorenia časom ustúpi v dôsledku väčšej miery imunity medzi obyvateľmi. Zdravotná agentúra OSN však zároveň uviedla, že za rohom môže číhať nebezpečnejší variant, než je omikron.

„Na základe toho, čo teraz vieme, najpravdepodob­nejším scenárom je, že vírus sa bude naďalej vyvíjať, ale závažnosť ochorenia, ktoré spôsobuje, sa časom znižuje, pretože imunita sa zvyšuje,“ povedal šéf organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus.

V prípade najlepšieho scenára budeme podľa šéfa WHO svedkami menej závažných variantov vírusu a posilňovacie dávky nebude potrebné podávať.

Maria Van Kerkhove, technická riaditeľka WHO pre COVID-19, uviedla, že vstupujúc do tretieho roku pandémie vírusu stále zostáva „veľa energie“.

Z týždennej správy WHO o pandémii koronavírusu vyplýva, že počet nových prípadov klesol všade vo svete. Za posledný týždeň bolo vo svete zaznamenaných vyše desať miliónov nových prípadov nákazy koronavírusom a vyše 45.000 súvisi­acich úmrtí.

TASR

By Archa21