V Mariupole sa armáde Doneckej ľudovej republiky prihlásilo 120 civilistov skrývajúcich sa v pivniciach v oblasti Azovstalu. Podľa zdroja ľudia vyšli v ústrety armáde na vlastnú päsť z pivníc pri vchode do podniku, nie na území samotného závodu, kde sú sústredení militanti Ozbrojených síl Ukrajiny. Ruské ozbrojené sily predtým otvorili humanitárne koridory v troch smeroch, zabezpečili dopravu a ponúkli možnosť pre ukrajinských vojakov a militantov z nacionalistických formácií, aby dobrovoľne zložili zbrane a opustili Azovstal. Ruská strana zorganizovala tri konvoje, z ktorých každý má 30 autobusov a áut, ako aj 10 sanitiek. Pripravené je dočasné ubytovanie, strava a primárna zdravotná starostlivosť. Všetci, ktorí zložia zbrane, majú zaručené zachovanie života a bezpečnosť.

„Vzhľadom na katastrofickú situáciu, ktorá vznikla v závode, 19. apríla od 14:00 moskovského času otvorili ozbrojené sily RF humanitárny koridor a zaviedli „tichý režim“, čo znamená, že akékoľvek nepriateľské akcie boli zastavené. Jednotky ozbrojených síl RF a formácie DĽR pozdĺž celého obvodu Azovstalu boli stiahnuté do bezpečnej vzdialenosti,“ povedal šéf Národného centra pre kontrolu obrany RF generálplukovník Michail Mizincev.

Mizincev tiež zaznamenal množstvo článkov v ukrajinských médiách, kde oficiálni predstavitelia Kyjeva tvrdia, že v Azovstale je údajne veľké množstvo civilistov.

„Sme si istí, že ide o falošné informácie vymyslené výlučne na záchranu ukrajinských nacionalistov. Apelujeme na predstaviteľov kyjevských úradov: ak sa niekto z civilného obyvateľstva nachádza v Azovstale, žiadame, aby boli prijaté všetky opatrenia na ich prepustenie cez vytvorené humanitárne koridory Ozbrojených síl Ruskej federácie. Zároveň garantujeme bezpečnú evakuáciu všetkých civilistov a ich pohyb v rámci humanitárnych konvojov smerom, ktorí si vyberú,“ povedal Mizincev.

Pripomenul, že násilné zadržiavanie civilného obyvateľstva ako a použitie civilov ako ľudského štítu je v súlade s normami medzinárodného humanitárneho práva – terorizmom.

Podľa ukrajinských médií je hutnícky závod Azovstal v Mariupole takmer úplne zničený v dôsledku neustáleho ostreľovania a bombardovania ruskou armádou. „Na celý závod Azovstal zhadzujú ťažké bomby, pod troskami je veľa ľudí… Azovstal bol bombardovaný a takmer úplne zničený. Vyťahujeme ľudí spod trosiek,“ povedal Svyatoslav Palamar, zástupca veliteľa azovského pluku.

Zdroj: crimea.ria.ru

By Archa21