Írska polícia od minulej stredy intenzívne pátrala po vrahovi mladej učiteľky hudby Ashling Murphy († 23), ktorú uškrtil po tom, ako si po hodine hudby s prvákmi v miestnej škole išla za bieleho dňa zabehať ku kanálu v Tullamore.

Krátko po smrteľnom útoku sa v nemocnici v grófstve Offaly objavil muž s poraneniami, ktoré sa personálu zdali podozrivé a zalarmovali políciu. Podozrivý muž, ktorého už podľa denníka The Times zatkli, by mal byť nakoniec naozaj Slovák – otec troch detí.

Írska polícia dokázala pomerne rýchlo vystopovať hlavných podozrivých aj preto, že k vražde došlo počas dňa, takže sa vrah nemohol poľahky vypariť tmavými uličkami. Brutálny čin počulo aj videlo niekoľko svedkov z opačného brehu vodného kanála, ktorý pretína mesto Tullamore. Hoci sa Ashling útočníkovi zo všetkých síl snažila brániť, premohol ju a nezachránil ju ani včasný zásah záchranárov, ktorí po príjazde už len konštatovali smrť. Vyšetrovatelia po pár hodinách odhalili, že vrah z miesta činu ušiel na starom bicykli. 

Z vraždy obvinili Slováka

Z vraždy írskej učiteľky obvinili 31-ročného slovenského občana Jozefa Pušku, dlhodobo žijúceho v írskom Tullamore. Príslušník polície v stredu večer na súde predložil dôkazy a potvrdil vznesenie obvinenia. Počas vypočúvania Puška odpovedal akurát slovo „nie“. 

Slovákov obhajca požiadal o bezplatnú právnu pomoc a služby tlmočníka. Uviedol, že Puška je slovenský občan žijúci z 200 eur na týždeň. Sudkyňa Catherine Stainesová poslala obvineného do vyšetrovacej väzby a 26. januára sa opäť postaví pred súd.

V utorok sa uskutočnil pohreb obete, na ktorý prišli aj prezident Michael D. Higgins a premiér Micheál Martin. Pamiatku Murphy si na vigíliách uctili aj desaťtisíce ľudí naprieč Írskom aj na iných miestach.

Zdroj

By Archa21