Európsky parlament schválil 8. júna návrh, ktorý v podstate od roku 2035 zakazuje v EÚ predaj nových vozidiel so spaľovacími motormi, vrátane full hybridov a plug-in hybridov. Eliminovanie emisií z cestnej dopravy je podľa EÚ jedným z kľúčov k uhlíkovej neutralite, ktorú chce nielen Európska únia (EÚ) dosiahnuť do roku 2050.

Snahy o zmiernenie limitov neuspeli, od polovice budúcej dekády budú musieť nové autá v EÚ produkovať nulové emisie oxidu uhličitého.

  • Legislatívny návrh stanovuje cieľ znížiť produkciu CO2 o 100 % oproti roku 2021.
  • Do roku 2030 majú osobné autá v Únii obmedziť emisie o 55 %, dodávky o 50 %.
  • Finálna podoba zákona vznikne po rokovaniach s členskými štátmi.
  • Jazdených automobilov sa zákon netýka.

Európsky parlament schválil dôležité uznesenie, ktorým chce urýchliť posun Únie smerom k uhlíkovej neutralite. Ide o úplný zákaz predaja automobilov na fosílne palivá. Ako sa už dlhšie predpokladalo, platiť bude od roku 2035. Na prijatie legislatívneho návrhu upozornila agentúra Reuters.

Hoci uznesenie patriace do balíka Fit for 55 nemá formu priameho zákazu, stanovuje cieľ znížiť emisie oxidu uhličitého v porovnaní s rokom 2021 o 100 %. Teda na úroveň 0 g/km. V preklade to znamená, že automobilky už po roku 2035 nebudú môcť v EÚ predávať nové autá so spaľovacím motorom.

Opatrenie sa týka nielen osobných automobilov, ale tiež ľahkých úžitkových vozidiel. Pre obe kategórie zavádza aj míľniky na rok 2030. V prípade bežných áut musí dovtedy dôjsť k zníženiu produkcie CO2 o 55 %, kým pri dodávkach má priemer klesnúť o 50 %. Súčasťou návrhu je tiež výzva na vytvorenie metodiky posudzovania celého životného cyklu emisií.

Veľa odporcov aj v parlamente

Proti prísnemu návrhu zákona lobovali zástupcovia mnohých firiem i samotní poslanci, ktorí prišli s návrhom zníženia emisií o 90 % do roku 2035. Snahy o zmiernenie limitov však neuspeli. Hoci legislatíva znamenajúca zákaz prešla, v rámci zastupiteľstva EÚ má stále veľa odporcov. Podľa štatistiky uvedenej na stránke Európskeho parlamentu za návrh hlasovalo celkovo 339 zákonodarcov. Proti návrhu bolo 249 poslancov a ďalších 24 sa hlasovania zdržalo.

Čo bude nasledovať?

Po spomínanom schválení budú nasledovať rokovania s členskými štátmi EÚ.

Zdroj: Európsky parlament

By Archa21