Stovky miliónov českých korún žiadajú od ministerstva zdravotníctva ľudia, ktorí mali po očkovaní proti covidu zdravotné problémy. 

Väčšinou ide o dospelých, ale problémy po vakcinácii sa nevyhýbajú ani deťom, ako potvrdzuje pediatrička z Teplicka. Aj medzi nimi sú prípady, kedy museli byť pacienti hospitalizovaní – so zápalmi kĺbov alebo aj pľúcnou embóliou.

Monika Kosohorská sa minulý rok rozhodla naočkovať obe dcéry vakcínou od firmy Pfizer. Mladšia – pätnásťročná – krátko po prvej dávke začala trpieť bolesťami kĺbov. Rodičia nenapadlo, že by to mohlo mať súvislosť s očkovaním a dcéru poslali aj na druhú dávku.

„Po druhom očkovaní začala mať veľké problémy, bolesti. Potom sa dostala na detskú kliniku. Tam zistili, že má zápaly vo veľkých kĺboch,“ popísala Kasohorská.

Žiadosti kvôli poškodeniu zdravia

V plzenskej fakultnej nemocnici bolo dievča hospitalizované dva týždne a aj teraz, po takmer pol roku, má zdravotné problémy. „V súčasnej dobe ju občas pobolievajú ramená,“ dodala matka.

Vážne následky po očkovaní u detí zaznamenala pediatrička Jana Králová, ktorá má svoju prax na Teplicku. „Najzávažnejšou komplikáciou, ktorú u svojich pacientov mám, je pľúcna embólia u 17-ročného dievčaťa, ktorá skončila hospitalizáciou. Zo svojho okolia aj u dospelých viem, že dochádza k nežiaducim účinkom. Očkuje sa vakcínou, ktorá bola vyrobená na pôvodný vírus. Teraz už ten vírus niekoľkokrát zmutoval,“ vysvetlila Králová.

Na ministerstvo zdravotníctva sa už obrátili desiatky ľudí, ktorí požadujú náhradu ujmy, spôsobenej vakcináciou proti covidu. Zatiaľ žiadnej žiadosti rezort nevyhovel. 

„K dnešnému dňu evidujeme 56 žiadostí, 14-tim z nich nebolo vyhovené, ostatné sa posudzujú. Asi šesť žiadateľov žiada 100 miliónov, ďalší žiadajú desiatky miliónov. 

Zatiaľ sa nepodarilo preukázať súvislosť medzi očkovaním a ťažkou ujmou,“ uviedol hovorca rezortu Ondřej Jakob.

Video CNN Prima News: tu.

By Archa21