Na Slovensko prichádza ďalšie zdražovanie. Nevyhnú sa mu ani základne potraviny, ako je pečivo, chlieb či cestoviny. Slovenskí pekári sa snažia využívať slovenskú pšenicu, problém je však, že naše sýpky opúšťajú celé vlaky, ktoré smerujú do Nemecka. 

Za posledné dni boli ohlásené viaceré zdražovania potravín, napríklad kuracieho mäsa, energií, plynu, ale aj pohonných hmôt.

„Mlynári nie sú schopní uzatvárať dlhodobejšie kontrakty na pšenicu, celý potravinársky sektor zápasí s extrémnymi cenami energií. Pekári, cukrári a cestovinári nemajú žiadnu inú možnosť ako premietať prakticky okamžite všetky zdražovania vstupov do svojich odbytových cien. Žiaľ, ministerstvo pôdohospodárstva nerobí v tejto situácii absolútne nič. A zatiaľ sýpky na Slovensku opúšťa obrovské množstvo slovenského obilia,“ informoval Milan Lapšanský zo Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov. Dodal, zvyšovanie odbytných cien už prebieha, avšak konečné ceny pre spotrebiteľov nastavujú až obchodníci v súlade so svojou obchodnou politikou.

Za týmito cenami teda nie sú pekári či cestovinári. Pultové ceny sú tak vyššie o obchodné prirážky, pričom tie sú neraz vyššie ako 80 percent. Ako veľmi budú ceny rásť je v aktuálnej situácii prakticky nemožné povedať. Závisí to od vývoja cien a nedostatku pšenice, cien energií i od toho, či Ukrajina zaseje a dokáže zožať úrodu. Ale aj od toho, či konečne nájde nejaké riešenia štát,“ upozornil Lapšanský.

Slovenskí pekári sa vraj snažia využívať najmä múku zo slovenskej pšenice. Problémom však podľa Lapšanského je, že aktuálne je zásoba v slovenských mlynoch zhruba na dva mesiace. 

Upozornil, že slovenské sýpky opúšťajú celé vlaky, ktoré smerujú do Nemecka. Lapšanský poukázal na prax zo zahraničia, kde napríklad Maďarsko už obmedzilo vývoz pšenice. Naopak, Španielsko a Portugalsko intenzívne vykupujú obilniny na kŕmne účely. A to z dôvodu, že sa obávajú, že nebudú vedieť zabezpečiť krmivo pre hospodárske zvieratá.

„Situácia je veľmi napätá. Určite sa nedá situácia zvrátiť podpisovaním memoránd s obchodníkmi. Treba si uvedomiť, že nie obchodníci, ale potravinári vyrábajú potraviny. Štát však potravinársky sektor absolútne nijako nepodporil a podľa posledných informácií ani nemieni podporiť. Dokonca minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan v piatok odmietol realizovať akékoľvek z tých podporných opatrení, ktoré minulý týždeň umožnila členských štátom realizovať Európska komisia,“ uzavrel.

Zdroj: topky.sk

By Archa21