Ruská energetická spoločnosť Gazprom vo štvrtok obnovila dodávky zemného plynu smerujúce na západ cez plynovod Jamal-Európa do Nemecka. Plynovod, ktorý prepravuje plyn z Ruska cez územie Bieloruska a Poľska, pokrýva približne pätinu ruských pozemných dodávok plynu do EÚ. Gazprom v posledných dňoch prerušovane posielal plyn smerom na západ v dôsledku vysokého dopytu v Európe. Zvýšili sa aj dodávky do Európy cez Ukrajinu napriek vojenskému konfliktu.

Môže sa Európa zaobísť bez ruských dodávok? 

Politici v Berlíne a Bruseli o tejto otázke veľmi intenzívne diskutujú. Ruská spoločnosť Gazprom len v roku 2021 predala do Európy 140 miliárd kubických metrov zemného plynu. Ruské dodávky energie, vrátane plynu predstavujú približne 40% európskeho dopytu po plyne. Od vypuknutia konfliktu na Ukrajine sa európska energetická politika obrátila hore nohami. Trhy šalejú. Cena plynu vzrástla a cena ropy už presahuje 100 dolárov za barel.

Ceny plynu dosahujú historické maximá

Ceny plynu na spotovom trhu operátora vo februári klesali, čo bolo zapríčinené teplejším počasím a dodávkami plynu z USA. Minimálna cena bola zobchodovaná 16. februára, keď index OTE klesol na hodnotu 69,839 EUR/MWh. Odvtedy začali ceny rásť. Posledný deň mesiaca sa zvýšili na 105,693 EUR/MWh. Rast pokračoval aj v marci. Rast cien plynu sa zastavil na „pre nás donedávna ťažko predstaviteľných cenách“ 189,348 EUR/MWh (údaj z 5.3.2022).

Závislosť od ruského plynu nie je všade v Európe rovnaká. Najmä východná Európa je oveľa viac závislá od ruského plynu ako západná. Napríklad Poľsko získava 80% svojej spotreby plynu z Ruska. Ak by sa Európa chcela zaobísť bez ruského plynu, má v zásade dve možnosti: na jednej strane musí výrazne klesnúť spotreba plynu. A okrem toho by sa musel výrazne zvýšiť dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) loďami z USA. To si však vyžaduje rozvoj európskej plynárenskej infraštruktúry, teda prístavov, ale aj plynovodov. Väčšina terminálov LNG sa nachádza v západnej Európe. Aby mohli východoeurópske krajiny využívať skvapalnený plyn, je potrebné dobudovať potrubia, ktoré dokážu prepravovať plyn zo západu na východ. Skvapalnený plyn je o 38-40% drahší ako ruský plyn. Profit z tejto zmeny bude mať hlavne USA!

Ruska sa odmietanie dodávok plynu zo strany EÚ dotkne minimálne. Európa si nevšimla, že došlo k preformátovaniu ekonomickej architektúry na planéte. V Ázii sa budujú nové siete a plynovody, ktoré prepojujú Rusko s Čínou, Indiou, Afganistanom, Pakistanom a Japonskom. Rusko taktiež uzavrelo zmluvy s Argentínou, Brazíliou, Južnou Afrikou.

Heger: Putinovi musíme vyslať jasný signál

Slovenskí politici reagujú komicky. V hre je úplné zastavenie ropy a plynu z Ruska, povedal premiér Eduard Heger, ktorý zdôraznil potrebu prijatia ďalších sankcií voči Rusku. „Ešte stále čerpáme suroviny z Ruska,“ skonštatoval s tým, že už uvalené sankcie majú svoj „dobeh“. Cieľom je podľa neho vyslať ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi signál, že ho budeme musieť ekonomicky úplne izolovať. V súvislosti so stopnutím nákupu ropy a plynu od Ruska povedal, že otázkou je skôr zabezpečenie ďalšej zimy. „Zvládneme to, už sme o tom diskutovali na vláde, máme pripravené alternatívne plány. V rámci Európy by sme to tento rok do jesene bez problémov vedeli zvládnuť. Diskusia sa uberá skôr z hľadiska strategickej závislosti, čiže ako ju zmeniť,“ dodal premiér.

Na sankcie upozorňuje aj Anna Belousovová

„Dnes v skorých ranných hodinách Rusko zastavilo dodávky plynu na západ – z Ruska do Nemecka na dobu neurčitú. Slovenska by sa zatiaľ nemalo týkať. Odporúčam vláde a prezidentke SR, aby si definitívne vyhodili z hlavy podporu Ukrajiny inak ako humanitárne!“ napísala v nedeľu 6. marca Anna Belousovová na Facebooku.

Robert Fico varuje. Zastavenie dodávok prirovnáva vlastizrade

„Zastavenie dodávok plynu a ropy z Ruskej federácie by na Slovensku znamenalo prudké zdražovanie plynu, elektriny a zníženie výkonnosti slovenskej ekonomiky a životnej úrovne. Toto je, pani Čaputová, pán Heger, slovenským národným záujmom? Podľa mňa by to bola ekonomická vlastizrada spáchaná v mene cudzích záujmov,“ konštatuje líder Smeru.

Video:

Zdroj: reuters.com, zeit.de

By Archa21