Od pondelka 14. februára začnú v Bratislave dlho odkladaný spoločný protest. Nádeje, že im súčasná vláda po dvoch rokoch od volieb a zároveň dvoch rokoch pomôže sa rozplynuli. K dnešnému dňu, napriek mnohým stretnutiam, prísľubom a odkladaniu realizácie v žiadnej z požiadaviek nedošlo k zásadnej zmene. Protest dopravcov preto prichádza ako neželaný, no podľa iniciátorov ďalší nevyhnutný krok.

Únia autodopravcov Slovenska žiada okamžité zníženie spotrebnej dane z palív o 30 % prechodne na šesť mesiacov podľa vzoru Poľska a Maďarska. Na Rožňavskej ulici chcú blokovať jeden jazdný pruh.

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) s partnerskými organizáciami začína dnes v Bratislave s avizovaným protestom, ktorý označuje ako štrajk, proti zdražovaniu pohonných látok a podmienkam v cestnej doprave.

Ak podľa organizácie vláda do troch dní nezačne riešiť ich požiadavky, začnú blokovať hraničné priechody po celom Slovensku. Po stretnutí pri Zlatých pieskoch v priebehu dňa by sa podľa plánu mala kolóna motorových vozidiel popoludní presunúť do mesta na Rožňavskú ulicu, kde autodopravcovia protestovali už v roku 2010 proti podmienkam mýtneho systému.

VIDEO: Kamionisti protestujú. Hrozia, že zablokujú hraničné priechody po celom Slovensku.

Na rokovaní na ministerstve dopravy v piatok 11. februára zástupcovia UNAS a Asociácie Žltý Anjel Asistance24 vzniesli viacero požiadaviek. Ako autodopravcovia informovali na sociálnej sieti, jednou z hlavných je okamžité zníženie spotrebnej dane z palív o 30 % prechodne na šesť mesiacov podľa vzoru Poľska a Maďarska. Náš južný sused medzitým predĺžil pokles dane z palív o ďalšie tri mesiace.

Ďalšími požiadavkami nespokojných autodopravcov a odťahových služieb sú nové zníženie cestnej dane o 30 % na stálo, vratka spotrebnej dane z palív za natankovaných tisíc litrov vo výške 38 eur pre dopravcu a okamžité zníženie platby mýta na šesť mesiacov o 30 %. V prípade nového mýta v budúcom roku žiadajú trvalý pokles sadzieb pre domácich dopravcov o 28 %. Okrem toho žiadajú zníženie odvodovej časti pre vodičov a pomoc pre nich, ako aj okamžité riešenie pokút za mýto od polície a okresných úradov.

UNAS a asociácia odťahových služieb vyzvali všetky dopravné spoločnosti, motoristov aj s osobnými vozidlami a občanov, aby podporili ich požiadavky. „Vyzývame, aby sa v rámci svojich krajov, okresov, miest a obcí začali blokácie ciest, hlavných ťahov a začali masívne blokácie, pokiaľ táto vláda nesplní požiadavky, o ktoré sme požiadali,“ uviedli v spoločnom vyhlásení.

Súkromní autobusoví dopravcovia podporujú protest nákladných autodopravcov

Únia súkromných autobusových dopravcov (ÚSAD) podporuje protest Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) proti zvyšovaniu cien pohonných hmôt a podmienkam v cestnej doprave. Zdôvodnila to rovnakými problémami súvisiacimi so skokovým zdražovaním palív a s neustálym nárastom prevádzkových nákladov. Vláda by podľa dopravcov, zabezpečujúcich nepravidelnú autobusovú dopravu, mala začať okamžite konať a urobiť potrebné kroky k stabilizácii a záchrane ekonomiky.

„Táto vláda je, bohužiaľ, neschopná akokoľvek operatívne zareagovať na tieto udalosti a prispieť k stabilizácii cien energií, pohonných hmôt alebo dočasne po vzore okolitých štátov znížiť daň z pridanej hodnoty, spotrebné dane alebo cestnú daň,“ uviedli vo vyhlásení na sociálnej sieti predseda a podpredsedníčka ÚSAD Branislav Doboš a Darina Mosná. „Touto ich nečinnosťou a amaterizmom, kde si neuvedomujú dopad na ekonomiku krajiny a bežného občana, sa dostaneme do stavu, že sa stanú aj základné potraviny, suroviny a služby finančne nedostupné,“ upozornili.

Do štrajku idú aj farmári

Úľavy na dani aké priniesli okolité krajiny ako je Poľsko alebo Maďarsko majú dopad ako na slovenských prvovýrobcov potravín, tak aj na prepravcov .

Prednedávnom bolo podpísané memorandum o spolupráci troch organizácii a Únia autodopravcov, Iniciatíva poľnohospodárov a  Žltý anjel – odťahové spoločnosti. Memorandum vraví o spoločnej podpore týchto organizácii pri vyjednávaniach so svojimi rezortnými ministerstvami.

Bola vyhlásená štrajková pohotovosť týchto organizácii a požiadavkou bolo stretnutie predstaviteľov združení na svojich rezortoch z ministerskými predstaviteľmi, aby im bolo odprezentované ako vnímajú situáciu na Slovensku a odprezentovali im svoje požiadavky, ktore vnímajú ako potrebné zaviesť do praxe v čo najkratšom čase nakoľko situácia v ich rezortoch je podľa ich stanovísk momentálne zlá.

K stretnutiam nakoniec aj prišlo. Na pode Ministerstva pôdohospodárstva sa uskutočnilo dňa 10.2.2022 vo štvrtok, kde zástupcovia Iniciatívy pôdohospodárov predniesli pánu ministrovi Vlčanovi svoje požiadavky v troch úrovniach a to krátkodobé, strednodobé a dlhodobé požiadavky, ktoré vnímajú z pozície malých a rodiných fariem zaviesť do praxe, aby sa dosiahli ciele, aké sú napísané v programovom vyhlásení Vlády.

No ako uviedli vo svojom stanovisku dňa 11.2.2022 zo strany ministra Vlčana na stretnutí zazneli z jeho strany len sľuby a dostávali odpovede, ktoré nesúviseli s ich otázkami. A ako sa vyjadrili zástupcovia Iniciativy poľnohospodárov v písomnej odpovedí, ktorú im zaslalo ministerstvo dňa 11.2. zo strany ministra nedostali žiadne písomne potvrdenie sľubov, ktoré odzneli na spoločnom rokovaní. Citujem ,,pán minister splnil len jedno-čas do kedy nám dá odpoveď“.

Zdroj

By Archa21